Městečko Sorano tyčící se na skalách tufových útesů

Sorano (Itálie)
Sorano (Itálie)

Podobně jako nedaleké o něco větší městečko Pitigliano, zaujme také Sorano svou polohou na tufových skalách. Obě městečka v jižním Toskánsku patří k nejzajímavějším místům Itálie. Středověký vzhled, domy z tufy, klid a na každém kroku nádech historie z dob Etrusků. To je Sorano, městečko vystavěné z tufy, které obývá asi 3800 obyvatel. První dochované zmínky o městě se datují do 3. století.

Pitigliano a Sorano jsou prakticky stejná městečka, Sorano je však menší a nabízí tak ještě větší klid. Jeho součástí je také Sovana, což je úplně nejmenší izolovaná vesnička s pouhými 140 obyvateli. Sorano je oázou klidu a ukázkou historie na každém kroku. Městečko přes svou velikost oplývá mnohými zajímavými památkami, například impozantní brány Ponta di Merli a Porta di Sopra vsazené do domů, všudypřítomné kostelíky a také hradby. Chcete-li poznat kouzlo středověké Itálie, vyberte si k návštěvě Pitigliano či Sorano. Koná se zde také mnoho místních akcí, zejména festivalů, například milovníky piva potěší festival piva (Festa di birra) konající se začátkem srpna a dále spousta církevních a historických slavností.

Sorano je rájem pro fotografy a malíře, kteří zde mohou zachytit jedinečný půvab středověku Itálie v naprosto poklidném životě mezi tufovými domy. Je zde také hrad rodů Aldobrandeschi a Orsini, a stejně jako Pitigliano má i Sorano úzké stezky mezi skalami, jejichž vznik se datuje do etruských dob. Je zde také nádherný výhled do okolní krajiny, které dominují olivové háje a další prvky středomořské vegetace. Nedaleko městečka se nachází jezero Lago di Bolsena, které je považováno za bránu do Toskánska. Sorano spojuje idylická atmosféra klidu a stopy historie, která je znát na každém kroku. A pokud si přejete zažít ještě větší klid, navštivte místní část Sovana.

Booking.com