Skrytá tajemství Toskánska

Siena (Toskánsko - Itálie)
Siena (Toskánsko - Itálie)

Chtěl bych vám ukázat italské Toskánsko trošku jinak. Ale neturisticky. Prostě po toskánsku, po italsku a naturalisticky. Tak, jak jej vidí místní, když denně vstávají do práce nebo do školy. Tu krajinu totiž musíte milovat. Na jaře pro její živost, pole máků, šumící mladé obilí, deštíky kropící rozlehlé pláně a cypřiše kymácející se ve větru. Na podzim pro její klid, ticho, zpívající ptáčky někde vysoko na nebi, obrovské hroudy zeminy po orbě a stopy traktorů mezi řádky vinic Montalcina. Na jaře a na podzim samozřejmě nepřekonatelné gellato a také caffee espresso. Ale skutečné Toskánsko poznáte v 6 ráno nebo při západu slunce.

Chci vám ukázat Toskánsko v oblasti mezi městy Pienza a Siena, jak ji vidím a vídávám jako fotograf brzy po ránu a těsně před západem. Člověk, který je takový blázen, že ráno vstane ve 4, sedne do auta a cestuje mnoho kilometrů, aby stihl východ slunce nebo mlhu nad údolím Val d'Orcia.

Toskánsko je kromě krajiny zajímavé samozřejmě historií, ale také duchovním rozměrem, protože jím vede známá poutní cesta Via Francigena. A kupodivu se v mnoha místech v Toskánsku prolíná s místy, kam jezdím fotografovat. Více se o ní dozvíte na stránce: www.viefrancigene.org.

Začíná někde v Anglii a vede do Říma. V Toskánsku vede přes Lucca se stovkami kostelů, San Gimignano, známý “toskánský Manhattan”, krásnou středověkou Sienou až do Říma. Pokud byste se po trase chtěli vydat pěšky, na kole nebo dopravou, samozřejmě můžete. Na výběr máte všechny dopravní prostředky. A vše je krásně zdokumentováno včetně map tady ... www.viefrancigene.org/en/bicicletta/

My se teď spolu zastavíme na některých toskánských místech, kam jezdím už 10 let fotografovat - často čtyřikrát ročně - a vozím tam lidi, abych je naučil fotografovat a ukázal jim Toskánsko, jak jej mnozí ještě neviděli.

Pienza

Hlavním místem je určitě Pienza a údolí Val d'Orcia. Když se ještě Pienza jmenovala Corsignano, narodil se tam jistý Enea Silvio Piccolomini, který se později stal papežem, dal městu jméno Pienza a vybudoval pevnější opevnění. Pienza je krásná a kouzelná navečer, kdy se uličky vylidní a zalijí světly lamp.

A co jen nejlepší na Pienze, jsou její uličky a okolí směrem na San Quirico d'Orcia. Po cestě najdete Belvedere a Cappella della Madonna di Vitaleta a také městečko San Quirico d'Orcia.

Gladiator Road

Kousek pod Pienzou je slavná polní cesta, kde se točil Gladiátor a kde se musíte nutně vyfotit. Někdy to bývá složité, protože Poláci, Číňané a horby turistů tam jezdí přes zákaz autem...

Cappella della Madonna di Vitaleta

Cestou do San Quirico d'Orcia se musíte zastavit a vyfotit si kapličku, která se nachází na poutní cestě Via Francigena a můžete k ní dojít i pěšky. Je krásná hlavně při západu slunce, kdy ji rozsvítí teplé večerní zapadající slunce. A nebo úplně večer po západu, to tam pobíháme s bleskem a malujeme tam, kam potřebujeme.

Belvedere

Uprostřed cesty mezi Pienzou a San Quirico d'Orcia stojí známý Belvedere. Casa na malém kopečku vévodí celému údolí a pokud si ji nevyfotíte, nebyli jste v Toskánsku.

Bagno Vignoni

Bagno jsou starořímské lázně. Lázeňské hosty tam potkáte i dnes. Překrásné náměstí s nádrží s teplými léčivými prameny se dostaly také do filmu, třeba Tarkovského Nostalgie.

San Gimignano

Přezývané po právu toskánský Manhattan je nejlépe vidět z okolních kopců, protože teprve pak vynikne středověká monumentálnost věžových staveb středověkého města s úzkými uličkami a světově proslulou zmrzlinou.

Siena

A konečně bájná Siena se svým Palio - závodem jezdců na koních bez sedel přímo na centrálním náměstí Del Campo. Odehrává se 2x ročně s jedinou výjimkou v roce 1945. Nádherné uličky a do nebe stoupající radnice a Duomo di Siena musíte navštívit a den dva pobýt. Protože ta atmosféra kaváren a obchůdků je speciální a i v Itálii neopakovatelná, na rozdíl od průmyslové Firenze.

Martin Kamín je profesionálním fotografem, lektorem, pořádá deset let fotoexpedice po celém světě. Vede fotokurzy, píše fotografické recenze a testy, miluje světlo a stíny a nejčastěji jej zastihnete někde venku se stativem přes rameno nebo v ateliéru. Na sociálních sítích jej najdete na jeho profesionálním facebookovém profilu a instagramu. Jeho Fotoexpedice na Facebooku.

Booking.com