Mursiové: Bez talířku ve rtu, jako nahá

Mursi (Etiopie)
Mursi (Etiopie)

Do míst, kde končí civilizace a začíná skutečná příroda, do národního parku Mago nás zavede i kmen Mursiů. Národní park leží na východním břehu řeky Omo a rozkládá se na ploše přes dva tisíce kilometrů čtverečních. Žijí zde různé kmeny, z nichž nejzajímavější jsou Mursiové, Banové, Hamaři nebo Bodyové. Tentokrát se ale zaměříme na divoké Mursi, kmen pastevců dobytka a zemědělců. MursiovéEtiopie jsou rozhodně jeden z nejbojovnějších kmenů celé Afriky. I oni vedou boje táhnoucí se celou jejich existencí se sousedním kmenem Konso.

Národní park Mago

Krajina v parku Mago je travnatá savana, která poskytuje útočiště šestapadesáti druhům savců. A ve špatně přístupných oblastech národního parku se skrývá krása Murských bojovníků. Někteří etnografové je považují za jeden z nejzajímavějších kmenů celé Afriky. A musím přiznat, že právě Mursiové spolu s Hamary mě ze všech afrických kmenů učarovali nejvíce. Jejich způsob života má pro mě značné kouzlo a chvílemi se přistihnu, že jim v podstatě jejich kulturu závidím. Etiopských Mursiů zůstává v současné době zhruba 33 tisíc členů. Rozhodně patří z našeho pohledu k nejbizardnějším kmenům nejen Afriky, ale celého světa.

Keramické destičky

Ženy se od puberty zdobí keramickými destičkami labreta. Dívka si musí vyrazit dva přední spodní zuby, aby terakotový talířek dobře držel. Spodní ret proříznout téměř tupou žiletkou nebo nožíkem a vloží do otvoru nejprve kus klacíku, když se rána zahojí, vkládá se do otvoru stále širší a širší klacík, aby se spodní ret vytáhl do požadované délky a mohl se pod něj vložit keramický talířek, talířky se po čase vyměňují za větší. Dá se říci, že čím větší má žena talířek ve rtu, tím je krásnější. Pro nás Evropanky je nepochopitelné nechat se jen tak fotit nahé, Mursijkám to nevadí, ale bez talířku s vytahaným rtem by se nikdy nenechaly vyfotografovat. O vytahaný ret se musí pečovat, natírají ho směsí popela a zvířecího tuku, aby se dal dostatečně vytahat. V některých částech Hamarské oblasti si talířky ženy vkládají stejným způsobem i do ušních lalůčků.

Problém s plandajícím rtem pod bradou mají především při mluvení, ale na to už tady asi musí být zvyklý. Dost dobře si ovšem nedovedu představit, že jídlo i bez spodního rtu dokážou udržet v ústech. Naučit se dá asi opravdu cokoliv.

Zdobení ženy

Do vlasů si ženy vplétají kovové nebo hliněné válečky nebo různé zuby zvířat. Někdy si zdobí sukně lemováním z kovu. Místo oblečení mají kus jemné a vydělané kůže jako šaty přes jedno rameno. V pase jsou šaty převázané koženým páskem, na zádech tak vzniká kapsa, která slouží jako batoh nebo nosítko pro dítě. Šatičky jsou zdobeny jemnými čárkami, které se vypalují do kůže. Dalšími šaty může být pro ženu Mursiů i kožešina z guerézy. Do vlasů si vplétají různé kovové a dřevěné válečky, kruhové prstence, želví krunýře nebo kančí kly.

Aňa plody

Plody stromu Aňa mají pro Mursie z jižní Etiopie velký význam, zadržují vlhkost, a proto se žvýkají před dlouhou cestou buší. Druhou funkci plní na hlavě, fungují totiž jako perfektní ozdoba ve vlasech, jsou barevné a vypadají jako podlouhlé korálky.

Malování bílou hlinkou

Muži Mursiů dnes vydělávají na turistech a zdobí se ohlávkami krav. Malování těl bílou hlinkou je však jejich původní kultura. Válečníci mají dokonale vypracovaná těla, na hlavě ozdobu z býčích rohů a přes vypracovaná ramena visí kalašnikovy. Jejich obřady, zvyky a tradice jsou velmi podobné jako u sousedních Karů, jelikož s nimi patří do stejného etnika. A pozor na focení, za každé cvaknutí spouště si pěkně zaplatíte.

Booking.com