Savojsko není jen lyžování na pomezí Francie a Itálie

Okolí Annecy v Savojsku (Francie)
Okolí Annecy v Savojsku (Francie)

Když se řekne Savojsko, většina lidí si patrně představí Savojské Alpy ve spojitosti s lyžováním. Tento region se nachází na jihozápadě Francie a zasahuje malou částí také do Itálie a také do Švýcarska. Je to především hornatý region s nejvyšší horou celé Francie a celé Evropské unie – Mont Blanc. Savojsko však nabízí mnohem více než jen skvělé podmínky kam vyrazit na lyže. Málokdo ví, že Savojsko existovalo několik století dříve, než bylo připojeno v roce 1860 k Francii. Savojsko nabízí také jedinečná vína ze specifických savojských odrůd a mnohé podhorské vesničky s rozhledy na okolní všudypřítomné hory.

Mont Blanc v srdci Chamonix nejvyšší horou Francie i celé Evropské unie

Právě zde v Savojsku, na francouzsko-italském pomezí, se nachází dominanta celého regionu. Je to hora Mont Blanc (italsky Monte Bianco, v překladu Bílá hora) a je se svou nadmořskou výškou 4808 m. n. m nejvyšší horou Francie. A dokonce nejvyšší horou celých Alp a Evropské unie. Na západ od Kavkazu je to nejvyšší hora celého evropského kontinentu. Mont Blanc leží v jednom z nejznámějších lyžařských středisek Chamonix. První výstup na Mont Blanc se uskutečnil roku 1786. Chamonix spolu s Mont Blancem zažil další milník v roce 1926, kdy se zde konaly zimní olympijské hry. Chamonix se stalo proslulým střediskem zimních sportů. Chamonix nabízí zimní radovánky po celý rok.

Savojsko nejsou však jen hory a zima

Přestože většinu regionu tvoří hory, nepředstavuje Savojsko jen lyžování a zimu. Jedním ze zajímavých míst v srdci Savojska je například město Annecy, které je ovlivněno švýcarskou i francouzskou kulturou. Leží mezi francouzským městem Chambéry a švýcarskou Ženevou. V minulosti bylo Annecy sídlem ženevského biskupa. Po připojení SavojskaFrancii se Annecy stalo hlavním městem departamentu Haute-Savoie (Horní Savojsko). Zajímavostí je zde palác na ostrově (Le Palais de l'Isle). Annecy leží u břehu jezera Annecy (Lac d´Annecy). Od roku 1960 se zde pořádá mezinárodní festival animovaného filmu. Chambéry jsou dalším zajímavým cílem v Savojsku, jihozápadně od Annecy, nedaleko od Grenoble. Počtem obyvatel je přibližně stejné jako Annecy. Všechna tato města jsou obklopená horami Alp. Chambéry jsou sice dnes ve Francii, ale dříve bylo město hlavním městem italského Savojska. V roce 1046 byl italský region Piemonte připojen k Savojsku. Dodnes jsou v Chambéry prvky italské architektury a prolíná se zde francouzský a italský styl. Obdivovat můžeme v Savojsku také stavby, například jeden z nejmalebnějších zámků Château de Menthon-Saint-Bernard. Nachází se jižně od Annecy. Počátky stavby sahají do první poloviny 10. století. V roce 1989 byl vyhlášen jako kulturně-historický monument francouzským ministerstvem kultury. A to jistě zcela právem. Po celém Savojsku nás budou provázet mnohé podhorské vesničky, například La Vernaz. Odsud se můžete dívat na nádherné scenérie okolních Alp.

Savojsko nabízí i skvělá vína

Savojsko je také jedním z vinařských regionů (apelací) Francie. Oblast uprostřed hor a jezer vytváří specifické ostrůvky vinic. Daří se zde odrůdám, které nenajdeme v žádné jiné francouzské apelaci. Mezi tyto odrůdy patří bílé Jacquère, Roussanne, Altesse a červené víno zastupuje Mondeuse. Francouzská vína mají po celém světě vyhlášenou věhlasnou pověst, nejen díky královně vín Champagne. Savojská vína jsou specifická odrůdami a celkem je zde 17 vinařských vesnic.

Booking.com