Togliatti - hlavní město výroby automobilů v Rusku

Togliatti (Rusko)
Togliatti (Rusko)

Na pravém břehu Volhy v evropské části Ruska se nachází pahorkatina jménem Žiguli, o které by většina z nás zřejmě nikdy neměla tu čest slyšet nebýt slavného automobilu. K tomu se ale ještě dostaneme. Pahorkatina není nijak závratně vysoká – vždyť se nachází zhruba ve stejné nadmořské výšce jako Praha, ovšem v dávných dobách, kdy se pohoří teprve vrásnilo, přinutila řeku Volhu odklonit se od svého koryta a vytvořit desítky kilometrů dlouhý meandr.

Příroda Žiguli je impozantní, nabízí pestré scenerie a přítomnost vzácných druhů včetně místních endemitů. Ne nadarmo tato oblast vždy přitahovala nadějné umělce, zejména malíře – například Ivana Aivazovského. Na území Žiguli se nachází několik světoznámých sídel, například Samara nebo Togliatti.

Togliatti (Rusko)

Tato města představují symbol ruské orientace na rozvoj a průmysl – uprostřed nádherné syrové přírody náhle vyrostly moderní futuristické stavby a továrny, jejichž linky dennodenně opouštějí například nosné rakety (v případě Samary). V Togliatti bychom potom našli proslulou továrny automobilky AvtoVaz, jejíž automobily se pod názvem Lada nejen v Rusku v dřívějších dobách vyskytovaly v hojném počtu. Togliatti je centrem automobilového průmyslu místní oblasti a to sem přitahuje nové obyvatele, kteří přicházejí zejména za prací.

Díky tomu představuje Togliatti druhé největší město v Samarské oblasti (ruská administrativněsprávní jednotka), obývá ho bezmála osm set tisíc obyvatel. Továrna AvtoVaz byla založena na počátku sedmdesátých let ve spolupráci s italským Fiatem. Málokdo ví, že město ve své historii zažilo jeden velice zajímavý okamžik: původně, při svém založení v roce 1737 se totiž nacházelo o několik kilometrů dál a jmenovalo se Stavropol na Volze.

Togliatti (Rusko)

Za zakladatele je považován Vasilij Tatiščev, který má od roku 1998 ve městě svou jezdeckou sochu. Dvě století po „oficiálním“ založení se však rozhodlo o výstavbě Kujbyševské přehrady, na jejímž budoucím místě se město nacházelo. Monstrózní přehrada vyrostla v roce 1955, je dlouhá bezmála šest set kilometrů a zasahuje na území pěti ruských oblastí. Togliatti bylo přesunuto na levý břeh Volhy. Své dosti nerusky znějící jméno získalo město v roce 1964 zásluhou místního komunistického vůdce italského původu Palmira Togliattiho.

Svým způsobem jde o realitně nové město, které se stále rozrůstá: například v roce 2002 zde byla dokončena stavba monumentální katedrály Preobraženskij, jež svým vzhledem dosti připomíná chrám Vasila Blaženého (známější jako Kreml). Jednoznačně nejdůležitější prvkem Togliatti však stále zůstává automobilový trh – vždyť AvtoVaz je největší automobilovou továrnou ve východní Evropě a spolupracuje s americkým koncernem General Motors, Renault nebo Nissan . Vyrábí se zde modely pod značkou Chevrolet, Renault nebo původní Lada.

Booking.com