Togliatti - hlavní město výroby automobilů v Rusku
Na pravém břehu Volhy v evropské části Ruska se nachází pahorkatina jménem Žiguli, o které by většina z nás zřejmě nikdy neměla tu čest slyšet nebýt slavného automobilu. K tomu se ale ještě dostaneme. Pahorkatina není nijak závratně vysoká – vždyť se nachází zhruba ve stejné nadmořské výšce jako Praha, ovšem v dávných dobách, kdy se pohoří teprve vrásnilo, přinutila řeku Volhu odklonit se od svého koryta a vytvořit desítky kilometrů dlouhý meandr.
Příroda Žiguli je impozantní, nabízí pestré scenerie a přítomnost vzácných druhů včetně místních endemitů. Ne nadarmo tato oblast vždy přitahovala nadějné umělce, zejména malíře – například Ivana Aivazovského. Na území Žiguli se nachází několik světoznámých sídel, například Samara nebo Togliatti.
Tato města představují symbol ruské orientace na rozvoj a průmysl – uprostřed nádherné syrové přírody náhle vyrostly moderní futuristické stavby a továrny, jejichž linky dennodenně opouštějí například nosné rakety (v případě Samary). V Togliatti bychom potom našli proslulou továrny automobilky AvtoVaz, jejíž automobily se pod názvem Lada nejen v Rusku v dřívějších dobách vyskytovaly v hojném počtu. Togliatti je centrem automobilového průmyslu místní oblasti a to sem přitahuje nové obyvatele, kteří přicházejí zejména za prací.
Díky tomu představuje Togliatti druhé největší město v Samarské oblasti (ruská administrativněsprávní jednotka), obývá ho bezmála osm set tisíc obyvatel. Továrna AvtoVaz byla založena na počátku sedmdesátých let ve spolupráci s italským Fiatem. Málokdo ví, že město ve své historii zažilo jeden velice zajímavý okamžik: původně, při svém založení v roce 1737 se totiž nacházelo o několik kilometrů dál a jmenovalo se Stavropol na Volze.
Za zakladatele je považován Vasilij Tatiščev, který má od roku 1998 ve městě svou jezdeckou sochu. Dvě století po „oficiálním“ založení se však rozhodlo o výstavbě Kujbyševské přehrady, na jejímž budoucím místě se město nacházelo. Monstrózní přehrada vyrostla v roce 1955, je dlouhá bezmála šest set kilometrů a zasahuje na území pěti ruských oblastí. Togliatti bylo přesunuto na levý břeh Volhy. Své dosti nerusky znějící jméno získalo město v roce 1964 zásluhou místního komunistického vůdce italského původu Palmira Togliattiho.
Svým způsobem jde o realitně nové město, které se stále rozrůstá: například v roce 2002 zde byla dokončena stavba monumentální katedrály Preobraženskij, jež svým vzhledem dosti připomíná chrám Vasila Blaženého (známější jako Kreml). Jednoznačně nejdůležitější prvkem Togliatti však stále zůstává automobilový trh – vždyť AvtoVaz je největší automobilovou továrnou ve východní Evropě a spolupracuje s americkým koncernem General Motors, Renault nebo Nissan . Vyrábí se zde modely pod značkou Chevrolet, Renault nebo původní Lada.
Marek Kos | 18.12.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
3,1°C
|
Předpověď počasí |