Tajemství podivných planin džbánů ve východním Laosu je dosud nerozluštěnou záhadou. Kdo je postavil ? Za jakým účelem ? Odkud neznámí stavitelé přišli ? A kam zmizeli ? To jsou otázky, na které prozatím nejsou známy uspokojivé odpovědi.
Kamenné monolity jsou staré asi dva tisíce let a jejich seskupení se nachází na třech velkých planinách. Nejvyšší džbány dosahují až 4 metrů a původně měl každý na sobě poklop, nebo spíš by se dalo říct kamenný špunt. Tyto nádoby nemají spojitost s žádnou z místních legend a ani se nijak nepojí ke kultuře a dosud známé historii Laosu. Dodnes nebylo nalezeno nic, co by mohlo přispět k objasnění jejich původu a účelu.
O co méně je známo faktů, o to více je teorií a spekulací. Archeologický výzkum v šedesátých letech byl přerušen válkou a jeho tehdejší závěry jsou přinejmenším sporné. Místní průvodce má ovšem taktéž vlastní, zcela zaručeně správnou teorii. Výzkumy se v budoucnu možná zase znovu rozjedou. Jako zázrakem džbány bez větších poškození přečkaly válečné běsnění i těžké bombardování.
Planiny džbánů leží v blízkosti města Phonsavan, v provincii silně zničené bombardováním během války ve Vietnamu. Díky džbánům sem pomalu začínají přijíždět návštěvníci. Dostat se do Phonsavanu bylo ještě donedávna tak trochu obtížné. Cizinci se sem dopravovali většinou jen letecky, cesta po zemi byla velmi zdlouhavá a také poněkud nebezpečná. Dnes se už jezdí po právě dokončované nové silnici, která pro Phonsavan znamená opravdu hodně. Nová cesta přes točitý pás hor zkrátila čas přepravy na pouze jednodenní záležitost a také napomohla k vymícení banditismu.