FINSKO
Země tisíců jezer – i tak se velmi často říká státu, který je geograficky obvykle řazen mezi skandinávské země, přestože z faktického i historického hlediska mezi ně nepatří. Na rozdíl od sousedních skandinávských zemí má totiž Finsko odlišný historický, jazykový i kulturní vývoj.
Uvádí se, že zhruba deset procent plochy Finska pokrývá vodní plocha, zejména jezera. Proto nemůžeme říct, že by přezdívka o zemi tisíců jezer byla, jakkoliv nadsazená – vždyť podle oficiálních údajů se na území státu nachází skoro 190 tisíc jezer o rozloze větší než 500 metrů čtverečních. Sluší se však dodat, že to nejsou jen jezera, která tvoří specifický ráz finské krajiny, ale i ostrovy, kterých je tu na 180 tisíc.
Finská sauna je vynález, který je milovaný doslova po celém světě
Pokud něco dokázalo ve světě proslavit Finsko víc, než Jari Kurri a Teemu Selänne, pak je to finská sauna. O tomto původním finském vynálezu už jistě slyšel každý. Jedná se o uzavřený prostor izolovaný od okolního prostředí, který se vyhřeje na teplotu kolem 120°C. Nahříváním lidského těla dochází k pocení a vyplavování škodlivých látek. Po opuštění výhřevné místnosti se Fini nejčastěji ochlazují v místních jezerech. Tam, kde žádná nejsou, bývají nahrazována bazénky se studenou vodou. Saunování má jen tak mimochodem blahodárný vliv na lidský organismus, zejména na kardiovaskulární systém.
Několik základních faktů o jednom z nejsevernějších států světa
Tato země se rozkládá na ploše zhruba 338 tisíc kilometrů čtverečních, které obývá něco málo přes pět a půl milionu obyvatel, z nichž zhruba desetina obývá hlavní město Finska Helsinky. I proto patří tato země mezi jedny s nejmenší hustotou zalidnění na kilometr čtvereční. To jistě plně vyhovuje typické nátuře Finů – vžitým dogmatem je, že Finové jsou introvertní, nepříliš vyhledávající společnost ostatních. Své o tom jistě vědí fanoušci motorsportu, kteří pravidelně sledují nejen závody, ale i zákulisí kolotoče Formule 1, ve které má Finsko už dlouhá léta svého zástupce v podobě Kimiho Räikkönena, kterému se pro jeho introvertní a netečnou povahu přezdívá Iceman.
Ale zpět k obecným faktům. Metropolí jsou zde Helsinky (finsky psáno Helsinki), které byly založeny už v polovině šestnáctého století a zároveň jsou také největším finským přístavem. Nachází se na samém jihu země ve Finském zálivu. Samotné město má přes 600 tisíc obyvatel, ovšem sousední města Espoo, Kaunianen, Vantaa a další tvoří s Helsinkami rozsáhlou metropolitní oblast, tzv. Velké Helsinky, které nejenže zahrnují čtvrtinu obyvatelstva země, ale také vytvářejí celou třetinu finského HDP.
Něco málo z historie aneb nezávislost tu máme teprve sto let
Finsko je relativně mladým státem. Nezávislost vyhlásilo teprve v roce 1917. Do té doby podléhaly zhruba od dvanáctého století Švédsku, které se postaralo také o rozšíření křesťanství v této oblasti, a od počátku devatenáctého století pak Finsko spadalo pod carské Rusko. Právě v této době se v zemi začaly projevovat silné nacionalistické touhy, když se postupně začaly zpřetrhávat vazby ke švédskému království. Po vyhlášení nezávislosti si země prošla několika občanskými válkami, trpkým obdobím druhé světové války a boje se Sovětským svazem, a následně v období studené války se ocitlo na pomezí mezi východem a západem. Z tohoto geopolitického vakua se plně vymanilo až po pádu Sovětského svazu. Poté vstoupilo do Evropské unie a integrovalo se do západní sféry.
Co byste ve Finsku určitě neměli minout?
Nakonec se podíváme na přehled těch nejzajímavějších míst a turistických atrakcí, které vám rozhodně nesmí uniknout, když už se do severské země vypravíte.
Hlavní město Helsinky
Samotné Helsinky už jsme zmiňovali jako hlavní město i ekonomického tahouna Finska. Co ale nabízí turistům? V centru Helsinek najdeme například národní i městské muzeum nebo velmi zajímavou národní galerii, která pokrývá celé finské dějiny umění, ale také tři větší hlavní a několik menších divadel. Mimo centrum nic moc zajímavého k vidění není, ovšem centrum vás jistě zabaví na dost dlouhou dobu.
Finská jezera
Když jsme je nakousli už v úvodu článku, určitě nemůžeme zapomenout ani na finská jezera. Saimaa je největším jezerem ve Finsku a čtvrtým největším jezerem na světě s celkovou plochou zhruba 1300 kilometrů čtverečních. U jezera se nachází město Savonlinna, které je nejen centrem regionu s největší koncentrací jezer, ale také oblíbeným rekreačním střediskem.
Hrad Hämeenlinna
U jezer ještě chvilku zůstaneme, přesuneme se ale k úzkému jezeru Vanajevesi, u kterého se nachází hrad Hämeenlinna postavený už ve třináctém století a kolem kterého později vzniklo stejnojmenné město. Kromě nádherného hradu je ve městě k vidění také původní náměstí, na kterém se tradičně konaly trhy. Můžete obdivovat také původní zachovalou architekturu města či historické muzeum, které vás dokonale vtáhne do tohoto prostředí.
Polární záře
Kdo z vás někdy nesnil o tom, že tenhle zázrak uvidí na vlastní oči? Ve Finsku je to možné v období od září do března a nejlepší výhled budete mít, když se vydáte na samotný sever země do regionu Laponsko. Místní infrastruktura je na turisty vydávající se za tímto divem přírody připravena, takže zde najdete dostatek hotelů i ostatních potřeb. A když už budete v Laponsku, proč nezkusit zavítat mezi původní obyvatele, kteří si říkají Sámové? Tito finští "indiáni" se dodnes pokouší udržet u tradičního způsobu života úzce spjatého s přírodou a s tím, co jim příroda dává.
Směsice kultur v národním parku Arcipelago
Ačkoliv tento národní park u finského města Turku funguje teprve od roku 1983, ostrovy, na kterých se nachází, ukazují unikátní prolnutí finské, ruské a švédské kultury. Na své si tu přijdou všichni milovníci trávení času v divočině. Kromě projížděk na různých typech lodí mezi ostrovy jsou tu také široké možnosti pro rybolov.
Marek Kos | 26.1.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
-8,2°C
|
Předpověď počasí |