Malebná Bystřice nad Pernštejnem je obklopena nádhernou přírodou

Bystřice nad Pernštejnem (Česká republika)
Bystřice nad Pernštejnem (Česká republika)

Bystřice nad Pernštejnem je město na západě Moravy, které má co nabídnout každému návštěvníkovi. Město má dlouhou a zajímavou historii, která se odráží v jeho památkách a tradicích. Bystřice je také obklopena nádhernou přírodou, která láká k procházkám nebo cyklistice. V tomto článku se dozvíte, jak toto město vzniklo a jak se vyvíjelo, co v něm můžete obdivovat a poznávat a jaká další místa v okolí si nesmíte nechat ujít.

Historie Bystřice nad Pernštejnem

Historie Bystřice nad Pernštejnem je dlouhá a pestrá. Město vzniklo ve 13. století jako osada na břehu řeky Bystřice, která mu dala jméno. Zakladateli byli páni z Medlova, kteří zde zřídili své správní středisko. První písemná zmínka o Bystřici pochází z roku 1238, kdy zde už stál farní kostel svatého Vavřince.

Ve 14. století se Bystřice stala součástí pernštejnského panství a začala se rozvíjet jako hospodářské a obchodní centrum okolních vsí. V té době bylo také založeno náměstí trojúhelníkového tvaru nad kostelem a město získalo pečeť s černým orlem na stříbrném poli. V roce 1446 se majiteli města stali samotní páni z Pernštejna, kteří podporovali jeho růst a bohatství. Za jejich vlády Bystřice získala různá privilegia, jako právo várečné, mílové, tržní nebo právo meče. V roce 1580 byla Bystřice povýšena na město císařem Rudolfem II.

V roce 1588 prodal Jan z Pernštejna celé panství i s hradem Pernštejnem městu Brnu a ukončil tak éru pernštejnskou. Od té doby se majitelé města často měnili a Bystřice prožila řadu historických událostí a změn. Za třicetileté války procházela městem švédská vojska, která jej vypálila a vyplenila. V roce 1680 postihla Bystřici morová epidemie, která si vyžádala mnoho obětí. V 18. století bylo město několikrát postiženo požáry, které zničily část domů i kostel. V 19. století se Bystřice zapojila do národního obrození a kulturního života. V roce 1848 se konal první bystřický jarmark, který se stal tradiční akcí. V roce 1869 byla otevřena železniční trať Brno - Tišnov - Žďár nad Sázavou, která přispěla k rozvoji dopravy a průmyslu. V roce 1881 dostalo město oficiální název Bystřice nad Pernštejnem.

V 20. století se Bystřice nad Pernštejnem podílela na boji za samostatnost Československa i na odboji proti nacistické okupaci. Za druhé světové války bylo město bombardováno spojeneckými letadly a osvobozeno Rudou armádou v květnu 1945. Po válce se Bystřice nad Pernštejnem stala součástí Kraje Vysočina a pokračovala v rozvoji svého hospodářství, školství a kultury. V roce 1960 byl otevřen sportovní areál s bazénem, v roce 1975 bylo dokončeno sídliště Na Strání, v roce 1980 bylo otevřeno městské muzeum. Po sametové revoluci v roce 1989 se Bystřice nad Pernštejnem stala opět samosprávným městem a navázala partnerské vztahy s dalšími městy v Česku i v zahraničí.

Současná Bystřice nad Pernštejnem

Dnes je Bystřice nad Pernštejnem poklidným městem s více než 7 800 obyvateli, které je přirozeným střediskem kulturního a společenského života. Můžete zde navštívit několik pamětihodností, jako je kostel svatého Vavřince z 15. století, městské muzeum s expozicemi o historii a přírodě regionu, centrum Eden - ráj inspirace a poznání, kde si můžete vyzkoušet různá řemesla ve starobylých chaloupkách nebo nakouknout do panského bydlení. Vydat se můžete i do nedalekého památníku holokaustu v Hodoníně u Kunštátu Město také pořádá různé akce, jako jsou dny otevřených dveří hasičského záchranného sboru, výstavy obrazů, jezdecké akce nebo bleší trhy spojené s pejskiádou. Milovníky veteránů jistě nadchne místní Veterán – Tatra – Klub s velkou sbírkou starých vozů.

Další zajímavosti v okolí

Bystřice nad Pernštejnem je výborným výchozím bodem pro poznávání dalších turistických zajímavostí v okolí. Nedaleko od města se tyčí hrad Pernštejn - jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů v Česku. Hrad byl založen ve 13. století a postupně rozšiřován a přestavován. Dnes si zde můžete prohlédnout nádvoří, kapli, rytířský sál, zbrojnici, mučírnu nebo věž s vyhlídkou na okolní krajinu.

Dalším nedalekým hradem je Zubštejn - zřícenina gotického hradu z 14. století, která se nachází na skalním ostrohu nad řekou Bystřicí. Hrad sloužil jako strážní a správní středisko pernštejnského panství a byl opuštěn v 16. století. Zajímavostí je, že hrad byl postaven bez použití malty a jeho zdi jsou složeny z kamenů spojených železnými svorníky. Z hradu se dochovaly části obvodových zdí, brány, paláce a věže.

Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat na rozhlednu Karasín - dřevěnou stavbu s kovovou konstrukcí, která byla otevřena v roce 2002. Rozhledna je vysoká 30 metrů a nabízí krásný výhled na Bystřici nad Pernštejnem, hrad Pernštejn a Žďárské vrchy. U rozhledny se také nachází sportovně rehabilitační areál s bazénem, tenisovými kurty, minigolfem a dalšími aktivitami.

Další tipy na výlet v okolí Bystřice nad Pernštejnem jsou například:

Zřícenina hradu Pyšolec - gotický hrad z 13. století, který byl opuštěn v 17. století. Z hradu se zachovaly části zdí, brány a sklepení.

Zřícenina hradu Aurešperk - gotický hrad z 14. století, který byl pobořen za třicetileté války. Z hradu se dochovaly části zdí, paláce a věže.

Zámek Lysice - renesanční zámek z 16. století s anglickým parkem a muzeem Karla Čapka. Zámek je prohlášen za národní kulturní památku a nabízí expozice o historii zámku, životě Karla Čapka a jeho díle.

Přehrada Vír - vodní nádrž na řece Svratce s možnostmi koupání, rybaření nebo vodních sportů. U přehrady se také nachází naučná stezka o historii a přírodě regionu.

Westernové městečko Šiklův mlýn - zábavný areál s replikami budov Divokého západu, kde si můžete užít westernové show, jízdu na koni nebo vláčku nebo navštívit indiánskou vesnici nebo muzeum voskových figurín.

Bystřice nad Pernštejnem a její okolí je skvělou destinací pro všechny, kdo hledají spojení historie, kultury a přírody. Můžete zde objevovat středověké hrady a užívat si nádherné přírody Vysočiny.

Booking.com