Renesanční Zámek Třeboň

Zámek Třeboň (Česká republika)
Zámek Třeboň (Česká republika)

Třeboň a okolí je přitažlivou lokalitou nejen pro svou zeleň, sportovní a turistická lákadla, ale ani trocha historie a prohlídky pamětihodností neuškodí. A Třeboň má co nabídnout.

Zdejší zámek Třeboň v renesančním slohu se vyvíjel do své stávající sídelní podoby od poloviny 14. století. Svůj rozkvět město i místo zámku zaznamenaly za panování vlivného rodu Rožmberků. Určitě se mnozí z Vás rozpomenou na pana Voka (a známý televizní film) a příběhy jeho protagonisty našly své obdivovatele i kritiky. Právě Vok v Třeboni trávil většinu času.

Zámek Třeboň postihl požár a další rekonstrukce v průběhu 16. století dotvořily celkový ráz zámku, včetně jednotlivých křídel do všech světových stran. Rod Rožmberků střídal po Vokově smrti rod Švamberků. Politika po poražených stavovských povstání dostihla také Švamberky za jejich účast v nich a císař Ferdinand II. jim konfiskátem zámek odebral.

Z novější historie pak především rod Schwarzenberků výrazně popracoval na jeho vzhledu, ale i významu. Společenské změny ve 20. století související s vyvlastněním dříve šlechtických majetků přivodily z kraje století také zásahy do Schwarzenberských panství. Vše završilo zestátnění zámku v roce 1947. Dělo se tak ve vztahu k Hluboké i Českému Krumlovu.

Dalším klenotem se slavnou historií je zámek Hluboká. Dodnes hojně navštěvovaná památka, byla stavěna po vzoru královského Windsoru. Budete-li dále postupovat po řece Vltavě, narazíte na další chloubu jižních Čech – zámek Český Krumlov. Přesto je dnes vyhledávanou lokalitou k prohlídkám i odpočinku. Město Český Krumlov je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a také jako součást kulturního dědictví UNESCO. Prohlídky města jsou organizovány aktivně v cizích jazycích.

Booking.com