Zámek Český Krumlov

Zámek Český Krumlov (Česká republika)
Zámek Český Krumlov (Česká republika)

Jihočeský kraj patří k tomu nejhezčímu, co Česká republika nabízí. Mezi jeho největší dominanty patří Státní hrad a zámek Český Krumlov. Proč je tak významný? Hned po Pražském hradě je druhým největším hradním komplexem v Čechách. Díky tomu, i díky vysoké úrovni zachovalosti byl počátkem 90. let zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Vůbec první zmínky o stavbě, která byla původně projektována jako hrad, pochází z poloviny třináctého století. Založen byl rodem pánů z Krumlova. Po jejich vymření převzali hrad Rožmberkové, za jejichž panování vzkvétal nejenom hrad, ale i celé město. Rožmberkové patřili mezi nejpřednější českou šlechtu, proto měli dostatek prostředků na rozvoj a údržbu. Koncem 16. století se ale rod zadlužil, a tak došlo k nevyhnutelnému kroku - celý komplex byl prodán císaři Rudolfovi II.

Po třicetileté válce začal hrad opět vzkvétat až zásluhou rodu Eggenbergů. Počátkem 18. století však hrad připadl Schwarzenbergům. Ti začali s honosnou přestavbou na velkolepý zámek. Ten se stal hlavním sídlem rodu. Nicméně, na přelomu 19. a 20. století svůj význam ztratil a obýván už byl pouze výjimečně. Po roce 1947 byl zámek znárodněn a připadl státu. Následně byl opraven a po revoluci zapsán na již zmíněný seznam UNESCO.

V současnosti stále probíhá rozsáhlá rekonstrukce a restaurace celého objektu. Díky tomu se mohou stále rozšiřovat okruhy pro návštěvníky, kteří si zatím mohou vychutnat dvě prohlídkové trasy, návštěvu hradního muzea, dominantní věž s nádherným výhledem do okolí nebo barokní zámecké divadlo. V expozici místní kovárny si můžete sami na vlastní kůži vyzkoušet něco málo z kovářského řemesla.

Když budete poblíž Českého Krumlova, nenechte si ujít ani další památky, které jihočeský kraj nabízí. Uniknout vaší pozornosti by neměl známý zámek Hluboká, ani nepříliš vzdálený hrad Rožmberk.

Booking.com