Lednický zámecký park přináší zábavnou procházku napříč staletími
Zámek, který je skutečným unikátem a slyšel o něm snad úplně každý. Jako by vypadl z pohádky, vždyť také právem patří už více než dvacet let na seznamy UNESCO. Výstavba začala v šestnáctém století, samotná obec však je poprvé zmiňována už v roce 1222. Někdejší renesanční areál dostal v polovině devatenáctého věku novogotický vzhled, nabídne bohatě zdobené interiéry přesně podle nejlepšího vkusu italských stavitelů. Nejde však jen o zámek Lednice, pojďme si představit celý zámecký park, rozkládající se na ploše tří stovek kilometrů čtverečních!
Zahradu Evropy mají na svědomí šlechtici z rodu Lichtenštejnů
Rodové panství, které se zvelebovalo postupně dlouhé desítky let. I tak by se dal nazvat zámecký park v Lednici, kterou po dlouhá staletí vlastnili (až na krátké přestávky) příslušníci rodu Lichtenštejnů. Samotný zámek Lednice nechal vystavět jistý Hartmann II. z Lichtenštejna v šestnáctém věku, renesanční období si také samozřejmě vyžádalo i rozsáhlou zahradu – která se rozrostla až do dnešní podoby. Lednický zámecký park je otevřen celoročně mezi šestou a dvaadvacátou hodinou, vstupné platíte jen kdybyste chtěli zavítat do tropického skleníku, je ale více než symbolické (60 korun plné, 40 snížené).
Vyjížďka na loďkách nebo vozech tažených koňmi je samozřejmě romantika, ale čeká tu ještě mnohem víc lákadel. Je tu třeba replika někdejšího antického vodovodu napojeného na umělou jeskyni, které se také říká Peklo. Dále nelze nezmínit třeba park s mimořádnou sbírkou rostlin, palmový skleník s tropickými a subtropickými unikáty, dokončený v roce 1845 (délka 92 metrů, šířka 13 metrů a desetimetrová výška, mohutná střešní konstrukce a více než dvě stovky různých druhů flóry z celého světa). Zkrátka, úplně typická francouzská nebo italská scenérie se vším všudy. V sezóně se zde můžete podívat na letové ukázky dravých ptáků, podívaná co nadchne malé i velké. A to ještě není zdaleka vše!
Janohrad? I ten je nepochybně skutečnou perlou jihu Moravy
Další zajímavou atrakcí v Lednici je třeba Janohrad (nebo také Janův hrad), stavba ze začátku devatenáctého století. Jedná se o umělou zříceninu, která nese gotické prvky. Původně v něm mělo žít služebnictvo a během honů měl být základnou myslivců, což nebylo na svou dobu zcela typické. Za celým projektem, jehož patronem byl kníže Jan I. z Lichtenštejna, stál architekt Josef Hardmuth, jenž je autorem nedalekého minaretu. Ten připomíná maurskou architekturu a zdařile napodobuje třeba španělské originály.
V zámecké zahradě je také krásný rybník, který pokrývá šestnáct umělých ostrovů, z nichž některé také spojují malé mosty. Sečteno a podtrženo, harmonický svět spojení přírody a civilizace je opravdovým unikátem, který stojí za návštěvu. Další zajímavé objekty kromě Lednicko-Valtického areálu v tomto regionu jsou třeba zámek Mikulov nebo zámek Valtice – kterému z nich věnujete sobotní výlet?
Marek Kos | 23.6.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,9°C
|
Předpověď počasí |