Český ráj - Prachovské skály

Prachovské skály (Česká republika)
Prachovské skály (Česká republika)

Prachovské skály leží na jižním okraji Českého ráje v zalesněné oblasti Jičínska a jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v České republice. Všichni snad někdy alespoň slyšeli o Prachovských skalách, co tedy turistům nabízí a čím jsou tak známe a zajímavé?

Historie a vznik Prachovských skal

Toto místo bylo osídleno lidmi již v mladší době kamenné, a to hlavně díky dobrému útočišti před nepřáteli a nebezpečím. Již v 6. století vytvořili Slované rozsáhlý systém opevnění vybudováním valů, které jsou na první pohled patrné až dodnes. V prostoru Prachovský skal se také v roce 1866 odehrávalo hlavní dění prusko – rakouské bitvy. Celou tuto událost nám připomene několik pomníčku postavených u Prachovských skal. Nyní jsou skály majetkem rodiny Schliků, díky nimž jsou už do 19. století přístupné veřejnosti.

Vznik skal se pojí s usazením pískovců, slínovců a opuk v druhohorách. V dalších obdobích postupem času pronikla křídlovými horninami drobná vulkanická tělesa a přispěla tak k rozrušení celistvosti plošiny. Působením vody se pak všechny tyto pukliny začaly ještě více rozpadat, až vznikly jednotlivé skalní bloky, věže a sloupy. Dnes dosahují skalní útvary Prachovských skal až do výšky 40 metrů.

Prohlídkové okruhy a vstupné

Zdejší prohlídkové služby nabízí návštěvu dvou základních okruhů. Je to okruh malý a velký. Malý okruh vede nádherným prostředím Císařské chodby a je hlavně méně časově náročný. Je 1,5 kilometrů dlouhý a zahrnuje prohlídku dvou vyhlídek a jedno stoupání. Malý okruh je určen hlavně pro méně náročné návštěvníky skal. Okruh velký už je více časově náročný, měří totiž až 5 kilometrů a jeho projití trvá zhruba 2 hodiny. Prostřednictvím velkého okruhu máte možnost poznat všechny krásy a zajímavosti Prachovských skal. Nachází se zde vícero prudkých stoupání a klesání a je samozřejmě fyzicky náročnější než malý okruh.

Cena vstupného činí 50 Kč pro dospělou osobu, 30 Kč je pak zlevněné vstupné, které je určeno pro seniory, studenty, děti, členy ČSOP a KČT. U Prachovských skal se bohužel platí i za parkovné – osobní automobil Vás tak vyjde na 50 Kč, karavan na 100 Kč, motocykl 30 Kč a autobus 150 Kč. Zdejší služby nabízí i úschovnu kol, která návštěvníky skal stojí 30 Kč.

Pokud chcete v Českém ráji strávit více dní, naleznete zde celou řadu zajímavých možností. Zajistit ubytování v Českém ráji není žádný velký problém, akorát počítejte s dostatečným časovým předstihem.

Okolí a tipy na výlet

Díky dokonalé poloze Prachovských skal máte možnost navšítívit i jiná turisticky zajímavá místa Českého ráje. Podívat se tak můžete do Dětenického zámku, jehož červená barva je dominantou této barokní stavby. Přímo u zámku je postavěna i středověká krčma, která nejenže nabízí středověká jídla, ale i doprovodný kulturní program plný kejklířů, čarodejnic a žebráků. Za poznáním české historie se však můžete vydat i na hrad Trosky. Zaujmou Vás jistě i turistické a naučné stezky v okolí Hruboskalska či horolezectví v tomto skalním městě.

Booking.com