Co zajímavého na nás čeká v Novém Jičíně?

Nový Jičín (Česká republika)
Nový Jičín (Česká republika)

Sídlo vzdálené nějakých třicet kilometrů od Ostravy, kde je evidovaných třiadvacet tisíc obyvatel. Kdysi jej vlastnil mocný rod Žerotínů a udělal z nich skutečný průmyslový klenot. Není proto divu, že historických památek najdeme v ulicích Nového Jičína poměrně dost a nudit se zajisté nebudeme. Pokud tedy máte cestu na Ostravsko, byla by škoda vynechat toto město na řece Jičínce, které snad mělo dostat jméno podle divokých kanců, žijících v oblasti v počtu větším než velkém.

Město, které se doslova zamilovalo do klobouků?

K zevrubnějšímu popisu zámku, který už bude navždy připomínat Žerotíny, se dostaneme samozřejmě také, leč dovolte nám na úvod zmínit jednu zajímavost. Nový Jičín totiž žije klobouky a čepicemi, které si můžete dosyta prohlížet a klidně i zkoušet ve zdejším městském návštěvnickém středisku. Vtipná momentka pak poslouží jako pohled, nebojte se legrace a vyzkoušejte si něco, co byste na hlavu běžně asi jinak nedali a už vůbec nenosili veřejně…

Žerotínský zámek vznikl na dřevěné tvrzi na začátku epochy renesanční, z původní šestice věží se dodnes zachovalo jen symbolické duo. Nyní v zámku sídlí Muzeum Novojičínska, kde si můžete prohlédnout několik zajímavých expozic, které se pravidelně obměňují a těší se relativně velkému turistickému zájmu. Muzeum klobouků připravuje stálou expozici „Nechte na hlavě“, věnovat se ale můžete i samotné historii města, o němž první písemné prameny hovoří na začátku čtrnáctého století. Zámek Žerotínů byl původně ryze renesanční, ale v devatenáctém století se dočkal určitých romantických úprav. Jak jistě uzná oko znalce, nebylo to vůbec ke škodě věci.

Podívejme se také na náměstí…

Čtvercové, s podloubím a zdobené renesančními domy, Mariánským sloupem z osmnáctého století a kašnou s bronzovou plastikou – zkrátka Masarykovo náměstí. Jistě, to je klasika pro česká, moravská i slezská města. Nový Jičín nabídne i lesopark Skalky, který vyrostl na původně neudržované ploše a čítá na třináct tisíc různých dřevin.

Z kopce Svinec si pak prohlédněte hrad Starý Jičín, který je od minulého století již trvale ve stavu zříceniny – nicméně zdejší vyhlídková věž nabídne krásný pohled do údolí. Můžete sem celoročně, hrad, který kdys vlastnili pánové z Kravař nebo právě Žerotínové, uvidíte za pouhých třicet korun vstupného. Ale pozor, v zásadě jen o víkendech!

Milovníci zeleně zamíří do Janáčkových sadů

Busta věnovaná mistrovi, kterého zná bez nadsázky celé hudební svět, symbolizuje vstup do Janáčkových sadů. Ty vznikly ve druhé polovině devatenáctého století a třeba od roku 1995 nechybí pamětní deska na počest Karla Kryla. Proslulý bard totiž právě v Novém Jičíně strávil část svých mladých let. Tím ale památky rozhodně nekončí, navštivte zámek Kunín, mokřady Poodří nebo hrad zvaný Hukvaldy.

Booking.com