Hrad Košumberk

Hrad Košumberk (Česká republika)
Hrad Košumberk (Česká republika)

Památková sezona už je opět v plném proudu, a tak je na čase udělat si pěkný výlet na některý z českých hradů či zámků. Jednou z možností je méně známý, o to však zajímavější hrad Košumberk, jehož návštěva rozhodně stojí za to.

Už jste byli na Košumberku?

Obec Košumberk, stejně jako stejnojmenný hrad, nalezneme v okrese Chrudim v Pardubickém kraji, kde se tyčí už přes sedm staletí. Vystavěn byl nad údolím říčky Novohrádky v nadmořské výšce 376 metrů nad mořem. Historikové mají k dispozici nejstarší záznamy o existenci hradu z roku 1312, z čehož usuzují, že k výstavbě objektu patrně došlo kolem roku 1300. Tehdy českým zemím panovali Lucemburkové, na trůn zanedlouho usedne „největší Čech“ Karel IV. a architektuře vládne impozantní, střídmá, a tak trochu tajuplná gotika.

Právě v tomto stylu zůstali věrní i stavitelé Košumberka. Mezi první majitele hradu patřili příslušníci šlechtického rodu Slavatů z Chlumu, kteří se zasloužili o jeho údržbu po několik staletí. Zhruba tři sta let od založení Košumberku došlo k přístavbě rozsáhlého renesančního zámku, který se na dlouhou dobu stal sídlem jezuitského řádu. I díky tomu bylo o hrad dobře pečováno a nedošlo k jeho zbytečnému chátrání, tedy osudu, který se nevyhnul řadě jiných staveb z této doby.

Zbyly jen ruiny

Do dnešní doby se však hrad Košumberk ve své původní podobě bohužel nezachoval. Zatímco ještě ve středověku platil za monumentální stavbu, nepřehlédnutelnou ze širokého okolí, která dávala okatě najevo svou nedobytnost, dnes z něj zbyla pouze ruina, zakonzervovaná do současné podoby v roce 1922. To však neznamená, že by návštěva Košumberku byla snad méně zajímavá. Ba naopak, při pobytu ve zřícenině tohoto hradu na vás – stejně jako při návštěvě jiných známých hradních zřícenin České republiky, například hradu Pernštejn či hradu Zubštejn, dýchne nefalšovaná atmosféra drsného středověku. Prohlédnout si můžete torzo věže, palácových zdí, brány a zbytky mohutného opevnění.

 TIP    Více fotografií hradu Košumberk najdete ve fotogalerii.

Pohled na kamenné rozvaliny usnadní představivosti, aby se rozběhla na plné obrátky a vykouzlila ve vaší mysli živé obrazy toho, jak se zde asi v dávné minulosti žilo. Napomoci tomu jistě může i poutavý výklad místního průvodce a celá řada doprovodných akcí, které na vás během letní sezony čekají. Pokud vás hrad Košumberk osloví, udělejte si výlet i na nedaleká hrad Svojanov, který nabízí obdobný zážitek.

Aktualizace 24.5.2022
Booking.com