Svojanov je malebným hradem uprostřed lesů, údajně tu ale také straší
Hrad Svojanov je částečná zřícenina někdejšího gotického hradu, vybudovaná za Přemysla Otakara II., se dříve nazývala Fürstenberg, dnes je mnohem rozšířenější označení Svojanov. Zavítat sem můžete od března do poloviny prosince, což je u českých hradů poměrně nestandardní, ubytovat se lze i v místním penzionu, odkud je perfektní výhled na okolní lesy. Svojanov patřil i do majetku mnoha slavných českých šlechticů, například Záviše z Falkenštejna nebo rodu Trčků z Lípy.
Hrad má smutnou minulost, zemřelo zde úkladnou smrtí několik šlechtičen
Hrad Svojanov je podle některých lidí spojen s tajemnem a negativními silami. Proč tomu tak je? Minulost tu prostě nikdo neodpáře, ve zdech hradu našlo smrt mnoho lidí. Občas sem zavítají i lovci duchů, ve zdejším sklepení se má procházet duše Kateřiny Zárubové, vdovy po majiteli hradu z dob švédského obléhání. Ta totiž zemřela ve zdejším sklepení a bílá silueta, v níž ji mnozí poznali, byla údajně viděna i ve vnitřním nádvoří. Citlivým jedincům hrad Svojanov vůbec nesvědčí, pocity úzkosti zde zažívá opravdu kdekdo.
Kromě hradu Svojanov můžete navštívit i stejnojmennou obec, která původně vyrostla z podhradí. Hrad Svojanov nepatří do majetku přímo státu, ale města Polička, který jej s přestávkami vlastní již od roku 1910. Až osm metrů silná hradba a jediná česká kombinace gotiky a empíru, to jsou další poznávací znaky tajemného hradu. Zájemci o historii pak určitě uvítají instalaci, která nabídne pohled na život místních obyvatel v devatenáctém století. Obecně vzato, pořádá se zde během roku i pestrá směsice kulturních akcí. Když budete mít štěstí, potkáte tu věhlasné šermíře, stanete se svědky originální svatby nebo třeba divadelního představení. Nabízí se i návštěva místní restaurace nebo možnost konání vlastní společenské akce.
Hrad Svojanov, který často rády navštěvovaly české královny, nabízí v současnosti hned tři prohlídkové okruhy. V tom prvním si můžete prohlédnout zámek s interiéry z devatenáctého století, druhý pak nabízí pohled na dům zbrojnošů a zdejší mučírnu. Ve třetím si pak projdete místní nádvoří a malebné gotické zahrady, podíváte se také z vrcholu věže. Hrad měl chránit obchodní cesty, Karel IV. zapřísahal svého syna Zikmunda, aby jej nevyjímal z majetku královské koruny. Ten jej však okamžitě po uchopení moci předal boskovickým pánům.
Před několika lety došel hrad značných stavebních úprav, rozhodně jde o změnu k lepšímu
V letech 2011 až 2012 došel hrad Svojanov mnoha zásadních úprav, empírový palác a dům zbrojnošů přímo září novotou. Poté, co byl v roce 1992 hrad navrácen městu Polička, nacházel se v zanedbaném stavu, investice se staly přímo nevyhnutelnými. A jaká je tu otevírací doba? Mezi 15. prosincem a 28. únorem je zavřeno, v březnu a listopadu se na hrad dostanete o víkendech a svátcích mezi desátou ráno a pátou odpoledne. Jarní a letní otevírací doba je 9 až 17 hod., s tím, že během letních prázdnin se ještě o další hodinu odpoledne prodlouží. Na hrad Svojanov může dokonce i váš pes, rodinné vstupné pro nejrozsáhlejší okruh vyjde na pětistovku. Parkování v areálu hradu je zpoplatněno více než symbolicky, auto tu zaparkujete za čtyřicet korun, motorku pak za polovinu.
A jaké se nabízí další památky v okolí Svojanova? Navštívit můžete například hrad Pernštejn, centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem, kde se dozvíte mnoho o životě našich středověkých předků, ale také třeba zámek v Letovicích. Nabízí se ale i Boskovice, Moravská Třebová nebo Nové Město na Moravě. Pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje je totiž jedna velká historická nádhera…
Hrad Svojanov si můžete také prohlédnout v naší fotogalerii "Hrad Svojanov".
Marek Kos | 20.5.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-4,0°C
|
Předpověď počasí |