Hraniční zámek Hlohovec poblíž Lednice nabízí netradiční pohled

Hraniční zámek Hlohovec (Česká republika)
Hraniční zámek Hlohovec (Česká republika)

Klasicistní nádhera, na kterou může být rod Lichtenštejnů právem hrdý. Jeho dávný předek Jan I. zde totiž v první polovině devatenáctého století vybudoval místo, kde se skvěle odpočívá a které je dnes vlastně vstupní bránou na Slovensko nebo do Rakouska. Zámek, jenž se nachází velmi blízko břehu Hlohoveckého rybníka, ovšem pod rakouskou svrchovanost dlouho patřil – až do roku 1920, kdy se stal jednou z perel mezi československými hrady a zámky.

Výhled na rybníky 

Kolik vlastně taková stavba stála? Bohatý a mocný rod, který na svém panství zprostředkovával významná politická setkání tehdejší Evropy, musel vyplatit za zbudování krásného zámku celých sedmdesát tisíc zlatých. Perličkou pak je, že zámkem prochází historická hranice mezi Dolními Rakousy a Markrabstvím moravským, což se ostatně dozvíte i z průčelí, pokud se na něj trochu zadíváte a přeložíte – v tomto koutu světa zcela očekávatelný – jednoduchý německý nápis.

K oddechu láká trojice altánů, jejichž okolí nezapře tradiční románskou inspiraci, toskánské sloupy v kombinaci s přírodou vypadají hodně atraktivně. Nakonec, zaslouží si takové místo náročnou rekonstrukci po několika generacích? Přesně takovou otázku si kladli investoři v polovině devadesátých let minulého století, dnes tu najdete prosperující hotel a restauraci, takže plán to byl určitě dobrý! Na své si přijde hlavně náročnější klientela, která má také ráda dobré víno. Zdejší vinný sklep má kapacitu šedesát hostí a je ideální k posezení nad sklenkou moravské tekuté révy.

Lednice – potažmo pak i Lednický zámek – je odtud asi čtyři kilometry daleko. Do obce Hlohovec byste se museli vydat jižním směrem, ale budete to mít doslova pár kroků. Pokud chcete obdivovat krásy zámku Mikulov, připravte se na devítikilometrovou procházku či projížďku, podle toho, zda využijete vlastní nohy nebo kovový kočár. V každém případě, malebné okolí na pomezí tří různých středoevropských zemí jistě stojí za poznání, takže v Hlohovci určitě neskončíte, vždyť láká i Lednicko-Valtický areál, jednička pod patronátem UNESCO.

Chateau de Frontiere, jak malebně zní název místa ve franštině! Při jeho vyslovení nemusíte spěchat, raději si jej pěkně po francouzsku vychutnejte.

Booking.com