Zámek Ort v Gmundenu (Rakousko)
Zámek Ort v Gmundenu (Rakousko)

Dobré víno, zasněžené svahy, spoustu památek. A výborná dostupnost pro snad všechny tuzemské turisty – jak z hlediska ceny, tak i vzdálenosti. Do Rakouska míří každoročně řada turistů a rozhodně mají spoustu pádných důvodů. Pojďme si připomenout alespoň některé zajímavé zastávky, které byste při putování po zemi našich sousedů určitě neměli minout.

Začněme třeba ve Vídni, která je vlastně tak trochu i českým městem. V době starého mocnářství zde totiž žilo spoustu českých přistěhovalců, kteří často vynikali v mnoha různých oborech a jejich potomci zde přebývají dodnes. Prohlédnout si zde můžete mnoho skvostů, mezi ty nejvýznačnější se řadí například Stephansdom, Hofburg nebo třeba Schönbrunn. Odkazů na habsburskou dynastii tu prostě najdete více než dostatek, historické centrum Vídně zabere klidně i celý den – a rozhodně je pořád na co se dívat!

Hofburg ve Vídni (Rakousko)

Milovníci lyžování nebo fanoušci vážné hudby by si neměli nechat ujít návštěvu Salcburku. V okolí města se tyčí třeba zámky Arenberg nebo Mirabell, snad na každém kroku je odkaz na Mozarta (najdete tu například i jeho rodný dům, ale ochutnat můžete i vyhlášenou pochoutku – Mozartkugeln). A když budete mít štěstí, během roku si užijete i hudební slavnosti, stačí jen trochu zapátrat v kalendáři.

Zapomenout byste neměli ani na okolní přírodu, zkuste třeba Freisaal nebo výšlap na Kapucínskou horu. K návštěvě láká i monumentální pevnost Hohensalzburg, ale také zámek Hellbrunn, kam se v parných letních dnech uchylovali salcburští arcibiskupové. Říká Vám něco pojem Wasserspiele? Inu, nechte se překvapit, ale raději deštníky s sebou! :-)

Kam dál? Inu, třeba do centra rakouské renesance, protože odkazy na tuto epochu nejsou jen ve Florencii. Takový Klagenfurt, jenž se rozkládá nedaleko hranic se Slovinskem, nabízí třeba proslulý Zemský dům (Landhaus) ze šestnáctého století, ale také několik zajímavých církevních staveb. Poblíž najdete i jezero Wörthersee, které je doslova rájem vodních sportů a nabízí dvacet kilometrů čtverečních průzračné vodní plochy. K vidění je tu ale i jedna skutečně zajímavá atrakce – Minimundus – doslova „Malý svět“, kde si lze prohlédnout miniatury některých věhlasných světských i církevních stavebních perel.

Korutanech je pak ještě jedna opravdová perla – městečko Friesach má za sebou už skoro dvanáct století historie. Z pevnosti Petersberg zbylo bohužel jen málo, ale kostel svatého Petra nebo místní dominikánský klášter se zub času vůbec nedotkl. Je zde jedna z nejstarších Madon na území střední Evropy, pocházející již ze 14. století.

Klášter Melk (Rakousko)

Jednou z největších sakrálních památek celého německy mluvícího regionu je určitě barokní klášter v Melku, jenž je i na seznamu UNESCO. Podívat se sem můžete (poměrně nezvykle) kdykoliv během roku, obdivovat se tu dá kromě jiného i barokní zahradní pavilon s nádhernými freskami, ale i císařské schody či obrovská klášterní knihovna. Samotné centrum malého města pak nápadně připomene třeba Český Krumlov.

Dalším architektonickým skvostem Rakouska je zámek Grafenneg, ležící nedaleko města Kremsu. Zámecký park v „ostrovním“ duchu, časté hudební slavnosti, monumentální rytířská síň, ale třeba i knihovna z období baroka. Navíc, stavebních slohů se tu mísí hned několik – není to ale proto, že by majitelé chtěli být za každou cenu nějakými inovátory. Grafenneg si totiž v běhu staletí užil třeba švédské obléhání a hodně utrpěl i během druhé světové války.

Innsbruck (Rakousko)

Zapomínat nesmíme ani na další slovutné město – Innsbruck. Najdete zde místní Hofburg (samozřejmě jiných rozměrů než ve Vídni), za zmínku pak stojí i dóm svatého Jakuba nebo Zlatá stříška, jíž zde nechal postavit císař Maxmilián I. Pokud zatoužíte po pěkném výhledu, nechte se svézt lanovkou na takzvaný Hungerburg, jede Vám to přímo z centra města!

Rakousko je rájem lyžařů, ale i nadšenců do historie. Pokud si chcete odpočinout, načerpat nové síly a procházet se panenskými údolími, je právě tato země jednou z těch, které Vás jistě uchvátí. A podobně jako třeba v Maďarsku (či na Moravě) nezapomeňte okusit tamní prvotřídní víno.

 

Booking.com