Hermagor názvem odkazuje na antiku

Hermagor (Rakousko)
Hermagor (Rakousko)

Rakouská města jsou obvykle špičkou v ohledu architektury, sedmitisícový Hermagor však bohužel nenabízí tolik, co by se očekávalo od oblasti s podobným potenciálem. Pokud míříte jen sem, jistě doporučujeme trochu přehodnotit plány, abyste pak nebyli zklamáni – ale na druhou stranu, lyžovačka v nedalekém Nassfeldu může být zajímavým tipem? V Hermagoru se dlouhou dobu těžila železná ruda, zdejší farnost je stará osm století a městská práva zde sídlí od roku 1930. A co dál ještě stojí za zmínku?

Maličký zámek a pár kostelů, i o tom je moderní Rakousko

Nejzajímavější stavbou v Hermagoru je bezesporu zámek Möderndorf. Odpovídá svému pojmenování, protože se nese ve skutečně moderním duchu, v jeho zdech sídlí muzeum Gailského údolí. Mezi další zajímavé stavby se může zařadit třeba zámek Lerchenhof z poloviny devatenáctého století, který opět neslouží původnímu účelu – sídlí v něm totiž stylový hostinec (a možná to není na škodu?). Gotické a barokní kostely tu také mají své zástupce, konkrétně nesou jméno svatého Linharta a Hermagora. Právě Hermagoras byl aquilejský biskup v antických časech, jde o katolického světce a podle něj dostalo vlastně jméno i celé městečko, rozkládající se celkem asi na dvou stovkách čtverečních kilometrů.

Karnské Alpy prakticky přímo sousedí s Itálií, ale zdejší hory si užijete hlavně během zimy – lyžařské středisko Nassfeld je totiž pověstné svou kvalitou, dokonce bývá řazeno v neoficiálních žebříčcích na medailové pozice v rámci Rakouska – a to už něco znamená, srovnatelné je to skoro se sportovní medailí z olympiády v nějakém sledovanějším sportu. Je tu totiž více než sto kilometrů prvotřídních sjezdovek a dál jistě nemusíme dlouho pokračovat. Snad jen, čeká tu na vás i osmikilometrový sjezd Carnia, kde není nouze o trošku adrenalinu…

Je tu i mělké jezero lákající k romantické projížďce

Vedle Hermagoru se rozprostírá i jezero Pressegger See, které patří podle průměrně naměřené teploty vody k těm vůbec nejatraktivnějším v celém Rakousku. Ano, čtete dobře – pro zajímavost, až osmadvacet stupňů Celsia! Rozloha je sice jen půl čtverečního kilometru, maximální hloubka nedosahuje ani celých patnácti metrů, ale to jistě nevadí. Ledovcové jezero nabídne příjemné komorní koupaliště a o to tu přeci jde především, že? Je tu možná kolem spoustu rákosu a rašeliny, ale o koupání nebude rozhodně nouze.

Hermagor je živ hlavně z turistického ruchu, asi pětina lidí je přímo zaměstnanci zdejších hotelů a restauračních zařízení. Jde ale hlavně o lyžařský areál Nassfeld, který dává těmto lidem práci. Je totiž největší v celých Korutanech a jak jsme si již řekli, jeden z těch vůbec nejoblíbenějších.

Booking.com