Korutany - nejmalebnější část Rakouska

Korutany (Rakousko)
Korutany (Rakousko)

Půlmilionové Korutany se rozkládají na samém jihu Rakouska, u hranic s Itálií a Slovinskem. Na necelých deseti tisících kilometrech čtverečních se nachází nejen nádherné kulturní skvosty, ale i panenská příroda, která je jako stvořená k procházkám nebo cykloturistice.

Korutany oplývají často až jižanskou atmosférou, která se v letních měsících smísí s opravdu až středomořskými teplotami a občas budí dojem, že se nacházíte někde v Řecku či na jihu Itálie, jen to moře zatím chybí. :-)

Korutany byly osídleny už v době kamenné, první doloženým státním útvarem v oblasti bylo království Noricum, které patřilo pod keltskou správu a v roce 40 n. l. se z něj stala římská provincie. Slované, kteří přišli v šestém století, vytvořili knížectví Karantanie, ale později se oblast dostávala pod bavorský vliv a Korutany samotné se staly součástí Svaté říše římské. Mezi 10. a 14. stoletím se postavila celá řada církevních památek, o kterých bude řeč později. Historii Korutan provázely i četné selské rebelie nebo velice kruté a krvavé války s Turky, po skončení První světové války se staly součástí dnešního Rakouska.

Korutany (Rakousko)

Do Korutan by měli určitě zavítat i zájemci o zimní sporty, například lyžařské středisko Gerlitzen nabízí osm kilometrů sjezdovek různých obtížností a nejde tu jen o lyžování, můžete si například i zasáňkovat. Téměř dva tisíce metrů nad mořem a krásný výhled všude kolem (dohlédnete až na slovinskou horu Triglav) uchvátí nejednoho návštěvníka.

Milovníci sakrální architektury nebo jiných krásných staveb středověku a raného novověku si nesmí nechat ujít Klagenfurt, kde najdete hlavní náměstí (Neue Platz) v duchu renesance, barokní farní kostel sv. Jiljí a také takřečený Minimundus, který skrývá miniatury 170 staveb proslavených na celém světě. Uvidíte zmenšený Tádž Mahál, londýnský Tower nebo katalánskou Sagradu Familii.

Nedaleko Klagenfurtu se nachází i malebné městečko Friesach, které má více než tisíciletou historii. Historické centrum města doplňuje například bazilika ze 12. století nebo gotický klášterní kostel Dominikanerkirche St. Nicolaus von Myra, kde můžete vidět například proslavenou Friesašskou madonu ze 14. století.

Zajímavá je určitě i pevnost Petersberg, ze které se toho dochovalo jen málo, ale můžete zde navštívit různé kulturní festivaly a mezi relikty této kdysi slavné pevnosti číhá i muzeum, v němž se dozvíte trochu více o přilehlém kraji.

Filmové fanoušky pak nepochybně zaujme vesnička Hüttenberg, která je kromě mnohasetleté těžby železné rudy známá i díky Henrichu Harrerovi, jehož kniha vzpomínek se stala předlohou pro film Sedm let v Tibetu, v němž ztvárnil ústřední úlohu slavný Brad Bitt.

Korutany (Rakousko)

Další velkou turistickou atrakcí Korutan je bezesporu hrad Hochosterwitz, který se rozkládá na šestisetmetrové dolomitové skále. Hrad postavený v druhé polovině devátého století se nachází nedaleko Klagenfurtu a v historii toho zažil opravdu hodně, včetně zuřivých bojů s osmanskými Turky. Pokud se vám ale nechce tuto cestu absolvovat, nevadí. Hochosterwitz je zachycen i v „malém světě“ Minimundus, byť jen jako miniatura.

A co takhle navštívit Reisseck? Ano, v samotné obci toho není tolik zajímavého (snad kromě příjemného zázemí pro sportovce všeho druhu), ale dostanete se odtud lanovkou do tamní horské stanice Kreuzeck, ze které můžete podnikat různé pěší tůry po širém kraji. A pokud vám bude nadmořská výška přes dvanáct set metrů málo, můžete se nechat dopravit až do dvou a půl kilometrové výšky.

Nebo máte slabost pro velké vodní plochy a nemáte na to vydat se někam daleko k moři? Nebo jen chcete zkusit prostředí bez slané vody? Jezero Wörthersee je tu pro vás. Dvacet kilometrů čtverečních průzračné vody, jako stvořené ke koupání, romantickým projíždkám na loďkách nebo třeba i k vodním sportům.

Booking.com