Kuba, vítejte v perle Karibiku

Muž s doutníkem (Kuba)
Muž s doutníkem (Kuba)

Když se řekne Kuba, většina lidí si asi vybaví teplo, průzračné moře a stříbřité pláže Varadera. Nebo taky jednu z posledních socialistických zemí na planetě.

Kuba však je mnohem víc – je to země tisíců úžasných památek z dob, kdy Evropané dobývali Ameriku a Kuba se přirozeně stala první výspou Nového Světa, kde přistávaly lodě španělských conquistadorů, aby se zrevitalizovaly po dlouhé plavbě od evropských břehů, nebo naopak, aby, obtíženy tunami naloupeného indiánského zlata, načerpaly čerstvou vodu a zásobily se potravinami před cestou zpět.

Kuba je ale také místem, kde návštěvník nalezne stovky míst s doslova panenskou přírodou, jejíž ráz je harmonicky doplňován primitivními farmami místních zemědělců, kteří si s pěstováním desítek druhů mnohdy exotickým plodin radí zcela bez použití jakýchkoli výdobytků moderní vědy.

Prostý život obyvatel venkovských oblastí se na první pohled může středoevropanovi zdát jako naprosto nepochopitelný, ale nakonec stejně každému vytane na mysli otázka, zda tito lidé nejsou mnohdy daleko šťastnější než lidé uspěchaného konzumního světa. Pokud turista zatouží po samotě, k dispozici jsou desítky nádherných treků (zejména v pohoří Sierra de Escambray, kde prakticky nenarazíte na nikoho dalšího.

Satelitní snímek Kuby

Kdo zatouží po konvenčnějším způsobu dovolené (a prakticky všechny cestovní kanceláře, k vlastní škodě ani jiný typ nenabízejí), může strávit svůj čas na mořském pobřeží, ať už na bílých píscích Varadera, nebo u ještě teplejšího jihovýchodního pobřeží anebo na některém ze stovek maličkých ostrůvků (tzv. cayos) lemujících kubánské pobřeží. Nabídka vodních sportů zatím sice není nijak ohromující, nicméně milovníci potápění určitě najdou spousty míst, kde jim korálové moře nabídne své bohatství.

Okolí Viňales (Kuba)

Ať tak, či onak, Kuba je rozhodně místem, které stojí za to navštívit – a čím dřív tak učiníte, tím větší máte šanci poznat její krásy, dřív než je pohltí postupující globalizace.

Centrum Havany (Kuba)
Booking.com