Kuba
Kuba

V Karibském moři, severně od Yucatanského poloostrova a jižně od americké Floridy, leží jeden z nejznámějších ostrovních států na světě. Kuba je zemí, o které se učíme nejen v hodinách zeměpisu, ale své významné místo má díky pohnuté a bohaté historii také v učebnicích dějepisu. Pojďme si tedy osvěžit své znalosti a připomeňme si základní údaje, které bychom měli znát.

Tradiční kubánské symboly

Poloha v samém srdci Karibiku sama o sobě předznamenává, jaká asi Kuba bude – stejně jako okolní středoamerické státy je to země pulzující energií, tancem, oplývající krásnými ženami a požitkářským způsobem života, který zdejší obyvatelé nechávají plynout tak, jak přijde. Ne nadarmo se při zmínce o Kubě většině z nás vybaví dva hlavní suvenýry, které si odsud každý turista zkrátka musí odvést – tradiční kubánský rum a samozřejmě proslulé místní doutníky. Právě tyto symboly proslavily Kubu po celém světě a jsou jistě jedním z důvodů, které sem hromadně lákají turisty. Rozhodně však ne těmi jedinými, Kuba toho má totiž v zásobě daleko více.

Stará paní s doutníkem (Kuba)

Pět set let Havany

Kuba představuje největší ostrov v Karibiku a náleží pod souostroví Velkých Antil (kam řadíme ještě Portoriko, Dominikánská republika, Haiti a Jamaika). Území o rozloze něco málo přes sto tisíc čtverečních kilometrů (tedy zhruba stejně jako Island a asi o třetinu více než Česká republika) obývá jedenáct milionů stálých obyvatel. Jsou to z valné většiny španělsky mluvící katolíci, obvykle potomci středověkých španělských kolonizátorů.

Budova Kapitolu v Havaně (Kuba)

Dva miliony z nich jsou soustředěny v kubánské metropoli Havaně. Město ležící na břehu floridského průlivu leží na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a až někdy Kubu navštívíte, zcela jistě byste si jeho návštěvu neměli nechat ujít. Představuje koncentrovanou esenci všeho, co dělá Kubu Kubou. Kdo nebyl v Havaně, ten jako by nebyl ani na Kubě. Založena byla díky španělským dobyvatelům na počátku šestnáctého století. Známe dokonce přesné datum – stalo se to 25. srpna 1515.

Kuba, země barev a kontrastů

Na Kubě je stále co objevovat. Až si dostatečně prohlédnete Havanu (a jejií známe čtvrtě Vieja, Vedado, Miramar) a nasajete místní zcela typickou atmosféru, vydejte se do vnitrozemí a prozkoumejte některé ze zdejších vesniček. Prohlédnout si můžete specifickou venkovskou architekturu, setkat se s nesmírně příjemnými a dobře naladěnými lidmi a ochutnat zdejší tradiční kuchyni. Na Kubu se však jezdí především obdivovat exotickou přírodu, a to především v podobě úchvatných bělostných pláží obklopených palmovými háji, kde se vám otvírá nepřeberné možnosti. Potápění na Kubě (například na poloostrově Varadero nebo ostrově Cayo Coco) patří k zážitkům, které si s sebou ponesete celý život.           

Zemědělec (Kuba)

To vše však ostře kontrastuje se zanedbanými stavbami, slumy a nezbytnou dávkou špíny a odpadků, které ke Kubě tak nějak patří. Do očí bijící chudoba je na některých místech všudypřítomná – jinde to však naopak vypadá, jako by zde všechno bylo v překotném rozpuku. Zkrátka, je to země plná překvapení a kontrastů.   

Kuba je většinou nížinatý stát, na jihu se však rozkládá poměrně významné pohoří Sierra Maestra včetně zdejšího nejvyššího vrcholu, kterým je Pico Turquino. Dosahuje 1974 metrů nad mořem.

Palmy na pobřeží (Kuba)

Historie plná dramat

Mluvíme-li o Kubě, nelze vynechat zmínku o její bohaté a pozoruhodné historii. Ta se začala psát s příchodem již zmíněných Evropanů, kteří v éře velkých zámořských objevů poprvé překonali Atlantik a začali objevovat dosud neznámá území. Kuba nezůstala stranou jejich zájmu. Sám Kryštof Kolumbus poprvé kráčel po zdejší pevnině již v památném roce 1492 a v roce 1511 byla na Kubě oficiálně založena první španělský kolonie.

Jeden ze symbolů kubánské revoluce - Che Guevara (Kuba)

Následující čtyři staletí Kuba zůstala v rukou Španělů, situace se změnila až v první polovině dvacátého století, kdy moc uchvátil do svých rukou seržant Fulgencio Batista. Jeho vláda však neměla dlouhého trvání – v roce 1956 se na scéně objevil jistý Fidel Castro, který triumfálně převzal roli vůdce a zavedl komunistický režim. Ten se na Kubě i přes dramatickou zápletku z šedesátých a sedmdesátých let, kdy ve vztazích se Spojenými státy nastala tzv. „kubánská krize“, udržel dodnes. Kuba tak představuje jediný komunistický stát na americkém kontinentě. Současným prezidentem je Fidelům bratr Raúl.

Booking.com