Varadero a pláž

Pláž ve Varadero (Kuba)
Pláž ve Varadero (Kuba)

Samotné Varadero je proťato jedinou hlavní třídou, tzv. Avenidou Primera (značení Ave.1era), příčné Calles jsou pak číslovány tradičně od 2 do 72. Projít pěšky celou tuto třídu Vám dá asi zabrat – vzhledem k délce poloostrova se to asi nedá při letních teplotách moc realizovat. My jsme si zaplatili vyhlídkovou jízdu zdejším poschoďovým autobusem. Jízdné stálo 5 CUC a můžete jezdit i celý den. Projedete celý poloostrov a aspoň si uděláte představu o celém tomto místě. Této služby využívají hlavně turisté ubytování v některých z hotelů – je to pro ně snad jediný únik ze stereotypu zdejšího hotelového pobytu. Bohužel nás při této vyhlídkové jízdě doprovázelo nejnepříjemnější počasí z celého našeho pobytu na Kubě. Mrholilo, bylo větrno a „zima“ kolem 20°C. Po chvíli jsme z horního otevřeného poschodí sešli do útočiště přízemí a i tam nám drkotaly zuby. Takže jsme po půlhodinové jízdě utekli a vydali se po vlastních na další obhlídky.
První nejzápadnější úsek poloostrova se nazývá Reparto Kawama a je nejméně zajímavým místem Varadera. Nenajdete zde veřejné pláže (pouze ty vybudované uměle pro pár hotelů), žádné bary a restaurace. Jedná se v podstatě o předměstí Varadera.

Největší počet hotelů všech typů (většinou „all in“) je soustředěna do východní části poloostrova. Zde však ovšem opět nenajdete kromě těchto hotelů nic zajímavého k prohlídce. Zde Avenida Primera přechází v Avenidu Americana.

Varadero (Kuba)

Co se týká památek a dalších turistických atrakcí, není jich tady mnoho (jedno muzeem Museo Municipal a Parque Josone s velbloudy (!) vytvořený pro turisty, aby aspoň chvíli byli v jiném prostředí, než jen v hotelu). Do muzea jsme nezavítali (měli jsme už zchozená muzea v ostatních částech Kuby). No a do parku jsme šli z dlouhé chvíle a kvůli špatnému počasí. Z budov stojí za zmínku pouze kostelík Iglesía de Santa Elvira a veliký dřevěný postkoloniální dům, který je ve značně zdevastovaném stavu, ale jehož majitel (starý pán kolem osmdesátky) vás bude vehementně zvát k jeho prohlídce.

Varadero (Kuba)

Zdejší pláž je opravdu nádherná. Vyniká bílým pískem, který je doslova posetý najemno namletými mušličkami. Moře má křišťálově průzračnou vodu a zažili jsme ho od rozbouřeného až po tzv. placku. Hned první den pobytu nás uvítalo špatné počasí a s tím spojený zákaz koupání. Samozřejmě jsme nemohli nezkusit se projít aspoň v příbojové rozbouřené pobřežní vlně. Po chvíli k nám ovšem přistoupil zdejší plavčík (odkud se objevil nám dodnes není známo) a upozorňoval nás na zákaz koupání. Ať ho prý nepokoušíme, že kdyby nás „nevyhodil“, měl by problém s vládou, že nedokázal při možném utopení či zranění, ochránit zahraničního turistu. No a přišel by o práci. Tak jsme šli dál od břehu a jen toužebně vzhlíželi k nebi, ať už se vyjasní a vysvitne sluníčko a moře se uklidní. Druhého dne byly naše prosby vyslyšeny a začali jsme si užívat zdejší nabídky slunce, vody apod. Moře je nádherně čisté a průzračné. A pláže jsou vymetené, tzn. bez jakýchkoliv dotěrných prodejců, dohazovačů. A taky bez hostů… Nevíme, kde se všichni zdejší turisté poděli, ale my jsem byli na pláži ty tři dny skoro sami. Až na dva tři plavčíky, pár místních (kteří se nijak neprojevovali) a možná pár návštěvníků (jeden francouzský pár, pár Rusů – mimochodem asi nejhlučnější na celém Varaderu). Vstup do moře je pozvolný, po pár metrech Vám sice bude asi po ramena, ale pokud to nevzdáte a bude pokračovat dál do moře, dojdete na mělčinu, kde Vám bude voda stěží sahat po kotníky.

Pláž ve Varadero (Kuba)

Za ty tři dny jsme si zdejší pobyt konečně užili. Ale po zkušenostech z jiných míst Kuby, kde jsme celé dny něco podnikali a navštěvovali, jsme se tady začali nudit. Naštěstí jsme měli „zabůkované“ jízdenky a rádi jsme odjeli. Stačilo nám… Shodli jsme se oba, že být tady na klasické pobytové dovolené (jediné navštěvované místo Kuby, které se běžně vyskytuje v nabídkách turistických kanceláří), nudou bychom se ukousali. Kromě plavání, slunění a lenošení, tady není kam zajít, co navštívit a poznat. A ještě vám ve vašem hotelu dají na ruku identifikační náramek, takže vypadáte jak vězeň na dovolené.

Při odjezdu jsme opět využili společnost Viazul a vrátili se do Havany.

Booking.com