Kuba – bezpečnost, spoje, odlet

Doprava na Kubě
Doprava na Kubě

Kriminalita, bezpečnost, policie, úřady

Z hlediska kriminality je Kuba stále relativně bezpečná (i když rok od roku to platí méně). Nicméně snažte se zachovávat alespoň základní bezpečností pravidla – vyhýbejte se tlačenicím, občas se kolem sebe rozhlédněte, zda vás někdo podezřele nesleduje a mimo turistické zóny nevystavujte ostentativně na odiv svou elektroniku. Poučeni radami úřednice z naší ambasády, která byla podle svých slov nedávno okradena, by dámy neměly raději na ulici nosit šperky (zejména náušnice a řetízky). Větší obnosy peněz a cestovní doklady raději s sebou nenoste vůbec nebo si pořiďte nějakou nátělní taštičku. Podle stejné úřednice jsou o doklady oloupeni turisté (a to i na rušných místech) poměrně častými žadateli o pomoc. My jsme se do problémů téměř dostali v Santiagu, kdy se kolem nás z ničeho nic začal nenápadně srocovat kroužek mladíků, o jejichž úmyslech, zdá se, nebylo pochyb a dostal nás z toho jedině razantní odchod stranou spojený tvrdými lokty (vyšší evropské postavy přinášejí malou výhodu).
Jinak ale na Kubě téměř všude spatříte desítky uniformovaných policistů (kolik je těch tajných, to si netroufáme odhadnout), kteří dohlížejí na pořádek a nerozpakují se v případě problémů zatknout kohokoli přímo na ulici. My jsme to zažili 3x a pokaždé se kolem toho sběhla spousta zvědavých Kubánců. Jinak jsou policisté překvapivě dobře vybavení, ať již jde o uniformy, či například silné motocykly, díky kterým by spíše zapadli někam do USA. Budovy úřadů nebo významné památníky bývají často střeženy vojáky, kteří jsou na tom o poznání hůř (jejich uniformy připomínají ty naše z 80. let).

Na tržišti pozor na peněženku (Kuba)

Pokud jde o jednání s úředníky a vůbec s kýmkoli (prodavači, taxikáři), platí na Kubě ono španělské „mañana“, jakkoli to zní jako klišé, opravdu beze zbytku. Takže se obrněte trpělivostí, rozčilování se vám stejně nepomůže. Životní styl těchto lidí je prostě takový a my Evropané do něj se svou hyperaktivitou nezapadáme. To je často vidět i na výkonu místních dělníků – na Varaderu u našich domácích jsme zažili případ, kdy statný černoch maloval malinkou balustrádu, kterou by český natěrač zvládl mezi dvěma kafíčky tak za 2 hodiny, rovné tři dny.

Spoje

Pošta na Kubě je žalostně nevýkonná. Dopis nebo pohled z Kuby do ČR půjde minimálně měsíc, takže budete-li chtít poslat pohlednici rodině nebo přátelům, využijte raději služeb DHL, jejíž pobočky jsou občas k vidění ve větších městech.

Telefonování je na Kubě taky celkem zážitek. Jednak je to systém telefonních čísel, který cizinec absolutně nemůže pochopit – různá předčíslí do stejných destinací z různých míst, kombinace moderních digitálních a starých analogových sítí, velmi často obsazené linky při meziměstském volání a nutnost využívat služeb španělsky mluvících spojovatelek. Takže raději neutrácejte zbytečně peníze za telefonní kartu a požádejte svého domácího, zda by vám nemohl to či ono číslo vytočit od sebe.

Podivná architektura v Havaně (Kuba)

Jinou kapitolou je využívání mobilů – koupit si mobil na místě vzhledem k cenám aktivace a komplikacím s tím spojených rozhodně nedoporučujeme. Vlastníte-li tri-band mobil aktivovaný u některého z českých operátorů s roamingem, neměli byste míst problém jak s hovory, tak i se SMS. Informujte se však před odletem na ceny – odchozí hovory jsou mnohonásobně dražší než příchozí! A ještě jeden prvek vás asi rozčílí – na Kubě nefunguje identifikace volajícího, takže místo čísla uvidíte na displeji pouze jakýsi kód ústředny, což vás může přijít celkem draho za přijímání hovorů, u kterých je to zbytečné.

Pokud jde o internet, tak to chce hodně peněz a pevné nervy. K internetu se lze připojit v některých hotelích a v turistických centrech i z některých budek telekomunikační společnosti ETECSA (za zády ale budete stále mít operátorku). Na počítač v soukromém domě raději rychle zapomeňte (jediná výjimka byl bohatý advokát v Havaně). Rychlost připojení je děsivá a podle mého názoru nedosahuje ani rychlosti pevné linky v ČR. Nejlevnější přístup na internet byl v hotelu v Santiagu (3 CUC za půl hodiny), jinde vás buď donutí zaplatit celou hodinu (6 CUC) nebo v ETECSE zaplatíte 3 CUC za 15 minut.

Odlet

Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek 25 CUC/os. Pokud poletíte s kubánskýma aerolinkama máte na letišti nárok na bezplatné zabalení vašich zavazadel do folie.

Booking.com