Palenque – bývalé mayské centrum jižního Yucatánu

Palenque (Mexiko)
Palenque (Mexiko)

Někdejší kvetoucí město je dnes obklopené hlubokou džunglí. Mezi sedmým a devátým stoletím bylo Palenque centrem jižní části Yucatánu, v desátém století ale přišel úpadek a město bylo lidmi znovuobjeveno až v osmnáctém století – zcela náhodně skupinou nadšených cestovatelů. A jen tak mimochodem, pokud sem zavítáte, bude to už doslova jen pár kroků do Guatemaly, kde se dočkáte další spousty zajímavých památek.

Nejvyšší a nejmonumentálnější stavbou v Palenque je Chrám nápisů, jenž dal postavit zdejší významný vladař Pakal (vládl úctyhodných 68 let, tedy stejně dlouho jako třeba František Josef I.). Ten tu také našel místo posledního odpočinku, jak se potvrdilo při archeologických výzkumech v roce 1952. Je tu také jeden z nejdelších nápisů mayského Mexika, jenž dokumentuje vývoj města po dobu zhruba dvou století. Chrám nápisů má celkem devět stupňů, které mají symbolizovat mayskou představu o podsvětí.

Pokud se ptáte na nejzachovalejší památku (tedy pokud pomineme absenci tradiční mayské červené omítky, která je pochopitelně už dávno pryč), je jí takzvaný Chrám slunce, nacházející se na čtyřstupňové pyramidě.  V srdci města pak najdete Královský palác, který byl centrem místních náboženských obřadů a v prostorách osmi tisíc metrů čtverečních si tu spokojeně žila i místní panovnická rodina. Místní třípatrová věž pak nepochybně sloužila pro ryze astronomické účely.

Na vrcholcích okolních menších pyramid najdeme další dva chrámy – Chrám kříže a Chrám listového kříže, které symbolizují mayský strom stvoření. Ve zdejším Chrámu počtu bydlel jistou dobu i jeden evropský šlechtic, jehož nátura si moc nezadala s Ludvíkem Bavorským z Neuschwansteinu

A až si vše dosyta prohlédnete (odborníci doporučují zůstat tu třeba i dva dny, protože památek je tu docela dost, zmínili jsme si jen ty opravdu nejzajímavější), navštivte i místní muzeum, pojednávající o historii a celkovém vývoji Palenque. A když už jste v Mexiku, byl by hřích opomenout Chichén Itzá, Uxmal či další starodávné město – Tikal v Guatemale.

Booking.com