Monte Albán - nejvelkolepější zapotécké město

Pozůstatky někdejšího zapotéckého města Monte Albán najdeme na jihu dnešního Mexika, poblíž pobřeží Pacifiku nedaleko města Oaxaca. Samotný název této lokality znamenal v indiánském dialektu cosi jako Jaguáří kopec. Tento vrch měl sloužit spíše jako jakési místní Beverly Hills plné chrámů a astronomických observatoří, chudina měla bydlet hlavně v okolních nížinách. Celkem mělo toto město v době svého největšího rozkvětu – zhruba v době, kdy u nás končila sláva západořímského impéria – na třicet tisíc stálých obyvatel. Vlastně se dá říct, že celé Monte Albán je jedním velkým pohřebištěm, celkem se tu nachází takřka dvě stovky různých hrobek s velice odlišnou strukturou – patrně podle toho, komu byly určeny. Z někdejší slávy města se zachovalo bohužel jen málo, například zdejší kamenné stavby byly krásně nabarveny, ale malby bohužel takřka dokonale ohryzal zub času. I tak je ale co obdivovat, je tu například zhruba sto padesát pěkně dochovaných stél, kde jsou znázorněni zajatí (a zohavení) bojovníci z nepřátelských kmenů. Podle některých archeologů jde ale „jen“ o tanečníky. I proto se blízké budově říká Chrám tanečníků.

Dominantou Mont Albán je zdejší bývalé hlavní náměstí Gran Plaza, které se rozkládá na takřka šesti tisících metrech čtverečních. Jednou z vůbec prvních staveb, které tu můžete po příchodu obdivovat, je míčové hřiště. Zajímavá je také místní observatoř, která jako jediná budova nemá klasický čtvercový či obdélníkový půdorys a podle některých šlo spíše o památník nějakého slavného vítězství.

Při vstupu na takzvanou severní plošinu uvidíte největší schodiště někdejší „indiánské“ Ameriky, široké sedmatřicet a vysoké dvanáct metrů. Pozornost pak věnujte hlavně místnímu hrobu číslo sedm, který ukrývá největší zatím objevený poklad střední Ameriky – zlatou masku, šperky a ostatky celkem dvanácti lidí. Zkrátka a dobře, v Monte Albán se nudit nebudete. Hned poté se můžete vydat třeba do Teotihuacánu nebo Uxmalu.

Booking.com