Monte Albán - nejvelkolepější zapotécké město

Monte Albán (Mexiko)
Monte Albán (Mexiko)

Pozůstatky někdejšího zapotéckého města Monte Albán najdeme na jihu dnešního Mexika, poblíž pobřeží Pacifiku nedaleko města Oaxaca. Samotný název této lokality znamenal v indiánském dialektu cosi jako Jaguáří kopec. Tento vrch měl sloužit spíše jako jakési místní Beverly Hills plné chrámů a astronomických observatoří, chudina měla bydlet hlavně v okolních nížinách. Celkem mělo toto město v době svého největšího rozkvětu – zhruba v době, kdy u nás končila sláva západořímského impéria – na třicet tisíc stálých obyvatel. Vlastně se dá říct, že celé Monte Albán je jedním velkým pohřebištěm, celkem se tu nachází takřka dvě stovky různých hrobek s velice odlišnou strukturou – patrně podle toho, komu byly určeny. Z někdejší slávy města se zachovalo bohužel jen málo, například zdejší kamenné stavby byly krásně nabarveny, ale malby bohužel takřka dokonale ohryzal zub času. I tak je ale co obdivovat, je tu například zhruba sto padesát pěkně dochovaných stél, kde jsou znázorněni zajatí (a zohavení) bojovníci z nepřátelských kmenů. Podle některých archeologů jde ale „jen“ o tanečníky. I proto se blízké budově říká Chrám tanečníků.

Monte Albán (Mexiko)

Dominantou Mont Albán je zdejší bývalé hlavní náměstí Gran Plaza, které se rozkládá na takřka šesti tisících metrech čtverečních. Jednou z vůbec prvních staveb, které tu můžete po příchodu obdivovat, je míčové hřiště. Zajímavá je také místní observatoř, která jako jediná budova nemá klasický čtvercový či obdélníkový půdorys a podle některých šlo spíše o památník nějakého slavného vítězství.

Monte Albán (Mexiko)

Při vstupu na takzvanou severní plošinu uvidíte největší schodiště někdejší „indiánské“ Ameriky, široké sedmatřicet a vysoké dvanáct metrů. Pozornost pak věnujte hlavně místnímu hrobu číslo sedm, který ukrývá největší zatím objevený poklad střední Ameriky – zlatou masku, šperky a ostatky celkem dvanácti lidí. Zkrátka a dobře, v Monte Albán se nudit nebudete. Hned poté se můžete vydat třeba do Teotihuacánu nebo Uxmalu.

Booking.com