Guadalajara - druhé největší město Mexika
Druhým největším městem po Mexico City (španělsky Ciudad de Mexico) je velkoměsto Guadalajara, ležící v západní části Mexika. Je též hlavním městem státu Jalisco, kde žije okolo půl druhého milionu obyvatel (včetně aglomerace pak 4,5 milionu). V mnoha ohledech ho lze nazývat typickým turistickým centrem. Město je pojmenováno podle španělského města Guadalajara, které bylo značně ovlivněno arabskou kulturou. Samotný název znamená v arabštině „řeka tekoucí mezi skalami“. Místní své město nazývají „perlou západu“ nebo „městem růží“. Při procházce v této lokalitě si jistě povšimnete bohaté květinové výzdoby a zeleně v parcích, dodávající městu osobitý ráz.
Guadalajara bylo založeno roku 1542 španělskými dobyvateli a během vyhlášení mexické nezávislosti se stalo na jistou dobu hlavním městem. Díky těžbě v blízkých dolech a zemědělství bylo město významnou dopravní křižovatkou a také jedním z obchodních a průmyslových center v zemi, dnes někdy označované jako Silicon Valley v Mexiku. Tehdejší bohatství města mělo vliv na plodnou výstavbu nádherných budov a paláců. Na rozdíl od mnoha koloniálních měst, které udržují svůj původní plán města, v roce 1950 Guadalajara prošlo velkým projektem, který změnil tvář města, neboť měli obyvatelé snahu o jisté zmodernizování. Za tím účelem byly bourány staré budovy a na jejich místě vyrostly podzemní parkoviště a nákupní centra. Nejkrásnější historické budovy však byly zachovány.
V srdci historického velkoměsta, které tvoří spousta úzkých uliček, podloubí, rozlehlých náměstí a podchodů, stojí nejkrásnější a zároveň nejznámější katedrála. Stavba byla započata krátce po založení města, její dokončení se však odsunulo až do 18. století. Je zde patrná kombinace několika stavebních slohů, od baroka a klasicismu až po novogotiku. V průběhu let město postihla dvě silná zemětřesení, která část stavby značně poničila. Dominantu katedrály tvoří dvojice žlutých věží, jež jsou dodnes považovány za symbol města. Tato majestátní budova se nachází na náměstí Plaza de la Liberación, pojmenované na památku Miguela Hidalga, který stojí za zrušením otroctví. Náměstí Plaza de la Liberación je obklopeno dalšími významnými budovami. Jednou z nich je bezpochybně vládní budova Palacio de Gobierno z roku 1774 s nádhernou barokní fasádou a velkolepými nástěnnými malbami v interiéru hlavního schodiště (autorem je významný mexický malíř Jose Clemente Orozco). Dalšími ze zdejších budov jsou radnice Palacio Municipal a neoklasicistní divadlo Teatro Degollado, které dokáže pojmout až 1400 diváků. Za návštěvu stojí Museo Regional de Guadalajara, které shromažďuje sbírky archeologických nálezů. V horním patře si můžeme prohlédnout síň s místní historií, etnografickou expozici věnovanou indiánským kmenům a obrazy koloniálního i současného malířství.
Za jednu z nejkrásnějších staveb se považuje hospic Instituto Cultural Cabaňas, která do roku 1979 sloužila jako sirotčinec někdy až pro tři tisíce dětí. Třiadvacet nádvoří, kupole a fresky v interiéru bývalé kaple poskytují nádhernou podívanou. V dnešní době slouží budova jako škola múzických a výtvarných umění, ale také jako výstavní centrum se stálými i krátkodobými expozicemi. Guadalajara je kolébkou tequily, agáve a mexické mariachi hudby, která se vyvíjela s její starodávnou indiánskou kulturou. Ať už se rozhodnete prozkoumat město pěšky, dvoupatrovým autobusem či kočárem taženým koňmi (Calandria), zjistíte, že všudypřítomná pohostinnost a přátelskost lidí Vás zcela pohltí. Chcete-li si vychutnat autentickou atmosféru Mexika, jít po stopách tajuplné aztécké civilizace a užít si jednu z nejvyšších teplot světa, toto místo rozhodně nesmíte vynechat. Pokud budete v Guadalajara tak se určitě vypravte do nedalekého městečka Tequilla, který je domovem stejnojmenného nápoje.
Lenka Zlatušková | 9.3.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
14,9°C
|
Předpověď počasí |