San Gimignano je proslulé toskánské středověké město
Středověk jako by tu snad byl i dnes, přesně tak působí sedmitisícové městečko, kdysi slavný kraj konkurující v Toskánsku těm největším, po morové ráně – té největší ve středověku – už žel jen chudší příbuzný Florencie. Pokud ale chcete obdivovat historii tohoto regionu, snad ani nemůžete toto malé sídlo vynechat. Už jen proto, že zde uvidíte kraj jako na dlani, nachází se totiž ve vysoké nadmořské výšce. Pravda, je to něco přes 300 metrů v průměru, ale oproti okolí tu máme docela hezký kopeček…
San Gimignano založili Etruskové, italští šlechtici stavěli slavné věže
San Gimignano se stalo slavným i díky věžím, které tu stavěly jednotlivé šlechtické rodiny. Pravda, z původních více než sedmdesáti obranných staveb se dochovalo do dneška jen čtrnáct, ale zato některé se pnou až do padesátimetrové výše a ukazují na slávu, se kterou kdysi vznikaly. Pokud máte rádi víno, určitě neodoláte okolním vinicím. V jedenáctém století jen maličká osada, ale už jen během pár generací tu bylo středně velké město – už jen z toho důvodu, že obchodníci převáželi šafrán z dalekých krajin a samozřejmě i produkovali špičkové víno. Paláce a věže dokazují, kdo tu vlastně žil. Snad jen škoda, že sláva města v patnáctém století začala trochu blednout, ale díky tomu se tu také zachoval celkem originální skanzen.
Městská brána ze třináctého století se dochovala prakticky v celé své kráse – Porta San Biovanni láká turisty i dnes. Nakonec, právě turisté se sem začali se velkém sjíždět teprve v minulém století, protože městečko bylo tak trochu ve stínu Florencie, Sieny nebo Luccy. Pokud ale nemáte rádi ruch velkoměsta a spíš si odpočinete někde v menších čtvrtích, je San Gimignano určitě zajímavým místem pro trávení letní dovolené.
Nezapomeňte se podívat na ruiny paláce Rocca
Palác, nebo spíše hrad, který zde zůstal po Florenťanech. Ze čtrnáctého století pochází stavba jménem Rocca, v jejíchž zdech – nebo tom, co z nich zbylo – se skýtá na celé okolí přímo parádní výhled. Už jen proto, že zde proudila slavná obchodní stezka a město dokázalo navázat čilé styky s egyptskými nebo syrskými kupci, San Gimignano bohatlo a bohatlo. Nebýt morové rány v polovině čtrnáctého století, kdoví, jak by na tom bylo dnes…
TIP Prohlédněte si i naši fotogalerii z toskánského San Gimignana.
Je tu také radnice – vlastně spíš radnice dvě – stará a nová. Stará s věží Torre rognosa sloužila i jako věznice nebo divadlo, novější pak s Torre grossa vyrostla ve třináctém století. A pozor, na svědomí ji má jistý Arnolfo di Cambio, architekt, který se postaral i o vznik florentského chrámu Santa Maria del Fiore, jenž ještě dnes patří k těm největším na světě.
A co další stavby San Gimignano?
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie vysvěcená v polovině dvanáctého století samotným papežem, jímž byl patriot toskánského regionu Evžen III., vlastním jménem Bernardo dei Paganelli di Montemagno, rodák z Pisy. Na zdejší radnici je slavná místnost, která odkazuje na vyslanecký úkol Dantův v roce 1300, kdy se Florencie na něčem nutně potřebovala dohodnout (aby pak město po morové ráně ovládla docela, ale to už je jiná historie). Když se tedy mihnete v Toskánsku, určitě nenechte zahálet Sienu a Florencii, ale neměli byste vynechat ani San Gimignano – pokud nepijete víno, alespoň vás okouzlí italský středověk, protože v tomto městečku jako by se snad byl zastavil čas…
Marek Kos | 16.2.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
6,7°C
|
Předpověď počasí |