České Budějovice, město pulzující historií

Barokní radnice na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích (Česká republika)
Barokní radnice na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích (Česká republika)

Že by tu chtěl žít každý? Je to dost možné, protože podobné město budete v tuzemsku hledat jen opravdu těžko. Podobně jako centrum Českých Budějovic, i nejbližší okolí skýtá zajímavé památky – jako je třeba Zámek Hluboká. Skoro sto tisíc lidí, takřka osm století historie, místo soutoku Malše a Vltavy, celá řada památek, na které prostě při návštěvě nesmíte zapomenout. Takže kde vlastně začít?

Odstartujme prohlídku Budějovic třeba od bludného kamene v centru

Hlavní náměstí Přemysla Otakara II., které má čtvercový půdorys, je dominantou jihočeského regionu. Už na první pohled tu zaujme Samsonova kašna v ryze barokním stylu, zajímavou památkou je i blízký bludný kámen. Centrum Českých Budějovic pak skýtá další zajímavost – gotickou Černou věž, dostavěnou v šestnáctém století. Ta nabídne výhled z výšky více než sedmdesáti metrů, čas od času se zde rozezní některý ze šesti zvonů. V roce 1606 byly na věž přidány i hodiny, italští stavitelé Spatz a Vogarelli se rozhodně činili ve velkém. Černá věž je vlastně zvonicí katedrály svatého Mikuláše, vysvěcené už s koncem třináctého století. Dříve tu byl také městský hřbitov, ten ale Josef II. Zrušil a dnes zde probíhají archeologické práce s cílem zjistit co nejvíce podrobností pro další pokolení.

V centru ale proudí historie mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Budějovický Budvar je pivem, které má světový zvuk – a můžete jej ochutnat přímo u zdroje, v místním pivovaru, kde se nabízí jedinečná prohlídka určená nejen milovníkům zlatavého moku. Další zastávkou jistě budou takzvané Masné krámy v Krajinské ulici, interiér dnes slouží jako restaurace, dříve se zde prodávalo maso (první písemný záznam o existenci podobného prodejního místa pochází již z roku 1336, maso se prodávalo až do konce devatenáctého věku).

Další stavby? Najdete tu i trochu z baroka, prohlédněte si radnici

Budějovická radnice je skvělou ukázkou slávy barokní architektury, vznikla ve dvacátých letech osmnáctého století pod taktovkou schwarzenberského stavitele Martinelliho, interiér je přímo přeplněn freskami s biblickými motivy. Ostatně, domy právě na náměstí obvykle patřily nějakému významnému velmoži, jmenujme například Mallnerův dům s jedinečným gotickým ostěním nebo například také takzvaný Puklicův dům.

Perlou je víceméně celé centrum Českých Budějovic, která si stále uchovává svůj původní historický ráz. Pokud se ale chcete vydat do přírody a užít si i trochu tajemna, zkuste Branišovský les. Ten je na samém okraji města, vedle majestátního komplexu Jihočeské univerzity a je opředen řadou záhad, mnozí psychotronici zde pozorovali skutečně nezvyklé jevy. Tím ale s přírodou ještě nekončíme, za městem je uprostřed lesů zřícenina Dívčí kámen, někdejší hrad založili ve čtrnáctém století Rožmberkové. A v neposlední řadě, je tu také rozhledna na Kleti, odkud uvidíte při hezkém počasí dokonce i Alpy.

Okolí Budějovic rozhodně také stojí za vidění, co třeba Hluboká?

Zámek Hluboká je skutečným skvostem regionu, jezdí sem návštěvníci z celých Čech, a to samozřejmě nejen kvůli zdejší rozlehlé ZOO, kterou ocení hlavně děti. Je situován asi patnáct kilometrů od Budějovic, projít si můžete i místní nádherný park plný cizokrajné květeny, připomeňte si i typickou tudorovskou gotiku. Samozřejmě, podobně významným je i Zámek Kratochvíle nedaleko Netolic, západním směrem od Budějovic. Bez zmínky ale nesmíme nechat ani dvě velká historická města, Český Krumlov a Třeboň, kde je také řada odkazů na Rožmberskou nádheru v běhu staletí.

Booking.com