Třeboň je lázeňské centrum jihočeského kraje

Zámek Třeboň (Česká republika)
Zámek Třeboň (Česká republika)

Nádherné jihočeské město Třeboň, které se nachází v okrese Jindřichův Hradec, pouhých 22 kilometrů od jihočeské metropole České Budějovice, je jedním z nejoblíbenějších míst pro turisty. Ačkoliv je toto město malé, nabízí velmi zajímavou památkovou rezervaci, v okolí chráněnou krajinnou oblast a také vyhlášené lázně.

Vůbec první zmínky pocházejí z poloviny dvanáctého století, kdy zde sídlil menší panský dvůr. Městem se Třeboň stala koncem čtrnáctého století, to už ovšem pod nadvládou rodu Rožmberků. Krátce nato byl založen i městský pivovar, ale hlavně bylo zbudováno opevnění. Díky němu nebylo město za husitských válek nikdy dobyto. Později přešla Třeboň pod správu rodu Schwarzenbergů. Největší rozkvět přišel až v 19. století, kdy byly založeny první lázně v blízkosti Zlaté stoky, která odděluje přilehlé rybníky Rožmberk a Svět.

V současnosti je město obdivováno zejména jako lázeňské centrum jihočeského kraje. Sídlí zde dvojice lázní, každé z nich jsou zaměřené na jiné typy procedur. Proslulé je ale i místní rybářství, které je vůbec největší v celé Evropě. Místní pivovar Regent zase patří mezi nejstarší stálé pivovary na celém světě.

 TIP    Více fotografií z Třeboně si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Součástí místní městské památkové zóny je zámek, který je pátým největším hradním / zámeckým objektem v České republice. V současnosti zde sídlí státní archiv.

Na atraktivitě přidává Třeboni také fakt, že se nachází v rovinaté oblasti. To znamená, že je tato část naší země jako stvořená pro cyklistiku. Nachází se zde opravdu nepřeberné množství cyklostezek, díky kterým můžete provádět výlety do blízkého i širokého okolí. Vaším cílem se tak mohou stát nejen České Budějovice, ale také Jindřichův Hradec nebo Český Krumlov. Vyjížďky na kolech si určitě užijete, protože místní krajina je přísně památkově chráněna a tak si jí můžete vychutnat v plné parádě.  Při návštěvě jižních Čech doporučujeme také původní husitské město Tábor.

Booking.com