Husitské město Tábor
Jihočeské město Tábor se významným způsobem zapsalo do dějin českých zemí. Legendární sídlo přívrženců Jana Žižky přetrvalo až do dnešních časů a jeho historické jádro je dodnes chráněnou památkovou rezervací, která připomíná historii husitského hnutí.
Přestože moderní Tábor tak, jak ho známe, byl založen až na jaře roku 1420, obývána byla tahle oblast už mnohem dříve. Dokonce se tu při archeologických výzkumech našly i staré římské mince. Dá se předpokládat, že ve třináctém století tu existovalo osídlení, protože se našly pozůstatky staveb. Skutečný rozvoj však přišel až se založením husitského hnutí, které město pojmenovalo Tábor, podle bájné hory Thabor v Izraeli. Ve své době bylo město revoluční tím, že odmítalo zaběhnuté pořádky.
Protože však bylo takové společenství trnem v oku všem starým strukturám, bylo nutné vycvičit armádu, která později vstoupila do historie jako husitské vojsko. To způsobilo v českých zemích spoustu škod při rabování a ničení památek. Konec husitského Tábora přichází v časech Jiřího z Poděbrad, kdy se táborité dobrovolně vzdali a podvolili výměnou za to, že jejich město nebude zničeno.
V dnešní době se dá ve městě obdivovat především jeho nádherné historické jádro. Dominantou je věž Kotnov, část bývalého hradu založeného už Přemyslem Otakarem II., který byl v šestnáctém století přebudován na dnes již nefunkční pivovar. Najít tu můžeme i nádhernou starou radnici, která má základ už v husitských dobách, nebo vodní nádrž Jordán, jednu z nejstarších vodních nádrží v celé Evropě.
TIP Vypravte se na malebnou zříceninu hradu Choustník, která je od Tábora jen 20 km.
V nedaleké blízkosti, pokud přejedete do okresu Jindřichův Hradec, můžete spatřit třeba nádherný zámeček Červená Lhota. A pokud zavítáte ještě dál a překročíte hranice kraje Vysočina, můžete si vychutnat třeba krásy města Pelhřimov.
Marek Kos | 18.2.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
3,2°C
|
Předpověď počasí |