Zámek Vizovice

Marek Kos | 23.11.2017

Na cestách po vlastech českých můžete „zabloudit“ do Zlínského kraje. Vězte, že to vůbec není špatný nápad a že je v tomto kraji dost věcí k prohlížení, ochutnání, i jen tak k toulkám po kraji.

Jste-li vyznavači „klasiky“, pak lze doporučit zámek Vizovice, který Vás osloví jednak jako vyznavače historie (ta je relativně mladší z 18. století), ale i pokud do Zlínského kraje přijíždíte teprve poprvé. Celá stavba vás určitě přivítá přívětivým prostředím a interiéry. Ty, jako stavba, pocházejí z let 1750 – 1776. Zámek vzešel ze stavitelské iniciativy Heřmana Hannibala z Blümegenu. Stavební úpravy a postupné dotváření exteriérů zámku pokračovaly i dále. Především zahrady, park, doplněný sochami, a stále udržovanou zelení.

Interiéry zámku jsou ve stylu baroka, rokoka (rokokový salonek, původně grafický kabinet), empíru a prvky biedermeieru. K zajímavostem uvnitř zámku patří např. pánský salon s kulečníkem a kuřácký salonek, výrazně zdobně vypadá reprezentační sál s freskovou výzdobou z roku 1757. Za zmínku stojí taktéž zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie, kterou dokončili a vysvětili roku 1777. Zámek můžete navštívit celoročně.

Zabloudíte-li až na Hrad Lukov, jenž je starším svědectvím (ze 13. stol.), pak i jeho zčásti zřícené stavby jsou v přístupném stavu pro veřejnost. Poutní kostel Malenisko u Provodova může oslovit ty, kteří hledají prostředí také pro duchovní zážitek a rozjímání. Najdete tu provodovskou kapličku, kam od poloviny 18. století směřují poutníci z různých míst.

Navštívíte-li Zlínsko, pak nejen město Zlín, ale právě Vizovice, jakožto město turistických návštěv, Vás uvítá nejen známým likérem „od Jelínka“ (slivovicí), ale i 12 sirnatými léčivými prameny a vyhlášeným pečivem.

Booking.com