Igumenica je malým městečkem na severozápadě Řecka

Igumenica (Řecko)
Igumenica (Řecko)

Hledali bychom ho v bezprostřední blízkosti albánských hranic, končí na něm dálnice Egnatia, která je dlouhá téměř 700 kilometrů a vede kolem Soluně nebo Xanthi. Můžete odtud pokračovat i dále na Korfu nebo do Itálie, ale klidně i zůstat na pár pěkných dnů dovolené. Pod názvem Drepanos možná poznáte i jednu z nejdelších písečných pláží v oblasti, která je dlouhá přes sedm kilometrů. Za osmanských časů se tady říkalo Grava, což vlastně znamená cosi jeskyně. Současné jméno vzniklo z italského Gomenizza, termínu, který běžně značí opata nebo jiného vysoce postaveného muže.

Antické divadlo a dlouhá historie místa

V dobách starověku byla nedaleko dnešního města lokalita známá jako Gitanae, která patřila do království Thesprotis. Dvoukilometrové hradby, ruiny dvou velkých chrámů a čtyři brány, přesně to tady našli archeologové. Jedno z center Epiru poničili v roce 167 př. Kr. Římané, později je anektovali a jako majitelé se v běhu staletí zapsali i Osmané, kteří je přejmenovali na Resadiye. Pokud jste si mysleli, že v Řecku prší jen málo, hodně záleží na lokalitě. Každoročně ve městě Igumenica spadne na 1 100 mm srážek, což je mnohem víc než na Krétě (640) a v Athénách (380).

Pláže, ale také poznávání dávné historie

Moře má ideální teplotu pro koupání mezi květnem a listopadem, na turisty tedy čeká nejen během hlavní sezony. Průzračná voda a všudypřítomná zeleň, právě proto sem jezdí turisté hlavně z Itálie. Procházky, jogging a výlety po horách, to jsou další ze zdejších lákadel. Pláže zdobené Modrou vlajkou, jako již zmíněné Drepanos a Makrygiali, procházka kolem zdejšího zálivu, ale také archeologické muzeum, jenž nabídne procházku po historických epochách, to jsou oblíbené turistické taháky. Jistě vás potěší i výlet do nedalekého města Parga, které má asi poloviční populaci oproti Igoumenice a nabídne rovněž pár skvělých míst pro plážovou rekreaci nebo projížďku na vlnách.

Starý a nový přístav jsou pospolu

Igumenica je pro Epirskou oblast významná i kvůli námořnímu obchodu. Starý přístav navazuje na Nový, který je z pohledu přepravy cestujících dokonce řeckým číslem dvě. Přímá linka jej spojuje s přístavy Iraklion a Patras, tedy pomyslnou trojkou a čtyřkou moderního řeckého státu. Třeba v roce 2012 přepravila Igumenica na 900 tisíc pasažérů, ale také více než 200 tisíc osobních vozů. V aglomeraci tu žije asi osmnáct tisíc lidí, díky tomu, že Nový přístav dává spoustu pracovních příležitostí, stálí rezidenti spíše přicházejí, než odcházejí. Obchůdky, tenisové kurty, ale i další možnosti zábavy, tohle je ospalé řecké městečko klasického střihu. Seznámíte se? Nabízí se i výlet do Albánie, stejně jako na Korfu.

Booking.com