Rethymno s benátskou pevností Fortezza

Přístav Rethymno (Řecko - Kréta)
Přístav Rethymno (Řecko - Kréta)

Město Rethymno se rozkládá na severním pobřeží Kréty, zhruba osm desítek kilometrů od metropole Heraklionu. Žije zde na třicet tisíc lidí (jde tedy o třetí největší město na Krétě) a stejně jako v Chanii tu najdeme pestrou paletu odkazů na někdejší benátskou přítomnost na ostrově.

Asi nejproslulejší (ale dost možná ne nejzajímavější) turistickou atrakcí je původně benátská pevnost Fortezza z druhé poloviny šestnáctého století (od roku 1646 ji po dobytí ostrova využívali pro změnu osmanští Turci). Zaplatíte tu vstupné kolem tří eur, ale je také pravdou, že stačí projít se k bráně pevnosti – odkud je pěkný výhled na město. A co takhle místní Archeologické muzeum? To stojí na místě někdejší benátské věznice.

Samotné Rethymno se rozrostlo hlavně ve středověku, předtím šlo spíše o jeden velký přístav. Centrum Rethymna dává znát jasně italský ráz, najdete tu prakticky jen benátskou renesanční architekturu, za zmínku stojí třeba benátská kašna se lvími hlavami. Za procházku stojí i místní Benátský přístav, kde jsou k vidění i atrapy historických lodí. Ve městě je i arabská mešita paši Kara Moussy – a rozhodně nejde o jedinou muslimskou stavbu v širokém okolí, mešit (v současnosti spíše přestavěných na kostely) je tu hned několik. Zkrátka a dobře, tři staletí tady byli pány Osmané.

Ve městě najdete i spoustu tržišť, stánků a obchůdků, takže si můžete odnést zajímavý suvenýr. Proslulý je třeba zdejší med, ale pokud chcete něco zdobného na památku, jsou tu k dostání i ručně malované pravoslavné ikony. A odpočinout si pak můžete v některé z místních hospůdek. Kdybyste chtěli zažít opravdové dobrodružství (platí hlavně pro obyvatele větších měst, kteří bohužel nemají moc přímého kontaktu s přírodou), kontaktujte některou z rodinných farem v okolí Rethymna. Ty totiž nabízí možnost ubytování přímo na farmách.

Booking.com