Přímořské městečko uprostřed olivovníků aneb řecká Parga

Parga (Řecko)
Parga (Řecko)

Čistá příroda, čisté moře, to je synonymem pro řecký západ, který je plný atraktivních turistických destinací. Pokud máte rádi Helladu, nemůžete tato místa vynechat. V Epiru najdete vzpomínku na antické časy, ale také benátskou nebo osmanskou nadvládu, nezapomíná se ani na byzantinské impérium. Pohoří jsou doslova na dosah, ale pláže plné písku a slunce také, takže bude jen na vás, co si přesně vyberete. A proč neskloubit obojí? Klasická subtropická flóra a členité pobřeží už čekají na náročné turisty. Mezi květnem a říjnem je tady opravdu živo!

Cypřiš, olivy a borovice už čekají

Klasika, jako všude jinde v krásných oblastech středomořských! Cypřiše, ale také olivovníky, vinná réva a pomalé tempo života, který se pod sluncem užívá úplně jinak než u nás. Romantická dovolená poblíž přírody, přesně to nabídne město Parga! Není tak moderní, jak by mohla být, ale není právě tohle plus? Nechybí domácí pekárny a koloniály s ovocem a zeleninou, posedět můžete v klasické kavárně, kterých je zde opravdu jako naseto. Pláží je také dost, jednu najdete přímo v srdci města, další bude vzdálená asi čtvrt hodiny líné chůze. Pokud vás lákají výlety na zdejší řecké ostrovy či až do Albánie, půjčte si vůz, ve městě je k dispozici řada možností, na turisty jsou totiž výborně nachystáni!

Vzpomínka i na benátskou historii

Zdejší benátská pevnost, která hlídala přístav, je památkou na někdejší slávu. Parga je v půli cesty mezi Prevezou a městem Igumenica (ta je dobrých 50 kilometrů daleko), blízko je také ostrov Korfu. Hrad původem z jedenáctého století sice postavili místní, ale Benátčané mu dali úplně nový lesk. Bohužel se pevnost neubránila tureckému nájezdu v polovině 15. století, který dovršil existenci Byzantské říše. Město nabídne i spoustu sakrálních památek. Nakonec, místní obyvatelé byli často pod útoky osmanských nájezdníků nebo středomořských pirátů a snaha požádat vyšší moc o asistenci tedy byla ve své době namístě.

Kostel svatého Mikuláše je číslem jedna

Patronem města je svatý Mikuláš a kostel, který nese název Agios Nikolaos, chrání hlavně námořníky. Je ale pravda, že kostelíků je zde nespočet, zmiňme například menší Agios Spyridonas, který najdete u pláže Valtos. Pokud si chcete udělat výlet do hor, láká vás pohoří Pindos. Ve svazích kolem města je také pár malých kapliček a kostelíků. Chcete si naopak projít pláže? Sarakiniko je velmi známá, je na západ od města poblíž vesničky Agia. Olivovníky rostou všude kolem a malé loďky zajistí spojení s plážemi u přístavu Parga, městské centrum je nějakých dvanáct kilometrů daleko. Významnými jsou i pláže Krioneri, Lichnos nebo Agios Sostis.

Úzké uličky vám připomenou Itálii

Klasika ve středomořském světě aneb úzké uličky, kterými sotva projdete s rukama kousek od těla, a to bez nějaké nadsázky. Některé jsou opravdu uzpůsobené jen na průchod jedné osoby, starobylost tu má hlavní roli. Oblíbenou turistickou destinací v regionu je Parga už od šedesátých let, od té doby se zaměřuje na naprosté pohodlí svých návštěvníků. Výhodou je, že pláže stále nejsou přeplněné, ale najdete na nich pohodlně dostatek místa pro celou rodinu. Pak už stačí jen posedět v útulné řecké taverně, když se nachýlí večer a užívat si života. Místo, které zažilo osmanskou, britskou i benátskou nadvládu má prostě něco do sebe!

Booking.com