Víkend v Athénách

Akropole v Athénách (Řecko)
Akropole v Athénách (Řecko)

Pět tisíc let historie, spoustu monumentálních staveb, které zná doslova celý svět. Athény jsou perlou Řecka i celého Středomoří, jejich nádheře se jen tak něco nevyrovná. Proudila zde světová historie, odehrála se tu řada významných bitev, vznikla zde forma společnosti, jakou známe dodnes. Akropoli zná doslova každý, ale míst k obdivování je tu ještě mnohem více. Středomořský vánek láká k odpočinku, na který skutečně jen tak nezapomenete…

Několik milionů turistů ročně, řada proslulých kulturních akcí

Za nákupy se sem nejezdí, problémy s MHD jsou už proslulé a jen tak se řešit nebudou. Přesto je ale víkend v Athénách doslova nabitý poznáním a odpočinkem, které zahájíte pravděpodobně pár hodinami strávenými nad krásným výhledem z Akropolis. Prohlédnout si můžete i proslulý Parthenon, respektive to, co z něj ještě zbývá. Nakonec, je zde také rozsáhlé archeologické muzeum, kde uvidíte v kostce vše, co byste jako zájemci o historii Řecka měli vědět.

Nakonec, je pravdou, že všechny nejzajímavější památky si projdete už za jediný den, patří sem třeba Dionýsovo divadlo nebo původní římské fórum – jednotná vstupenka na nejvýznamnější architektonické skvosty Athén také ušetří nejedno euro, že? Možná byste měli ušetřené peníze investovat. Vždyť kvalitní cestovní pojištění zajistí, že celý výlet bude naprosto bez obav!

Jednou z nejdůležitějších čtvrtí antických Athén se stala Kerameikos, kde, jak již název napovídá, žili řemeslníci pracující s hlínou (ale také zde byla situována Platonova Akademie). Období, kdy se pořádaly hry, jejichž systém převzala moderní epocha, pak připomene návštěva Panatheéajského stadionu, ležícího jihovýchodně od centra města. Právě tady se konaly první novodobé olympijské hry v roce 1896 a poté i olympiáda v roce 2004.

Více než sto různých divadel, cestovní ruch je nejdůležitější příjem města

K turistům se tu umí chovat opravdu královsky, vždyť jsou nejdůležitějším zdrojem příjmů moderních Athén. Ve městě najdete více než stovku různých divadel, což hravě trumfne i kolébku múzických umění v Londýně. Díky olympiádě v roce 2004 se dočkala značných změn také infrastruktura, dopravní obslužnost města je však v některých situacích stále poněkud problematičtější. To vám ale rozhodně nemusí vadit, víkend v Athénách bude v každém případě přímo přeplněn zajímavými zážitky. Svezte se klidně metrem, nabízí se také autobus, tramvaj nebo trolejbus. Rodilých Řeků je zde vlastně poměrně málo, potkáte tu hlavně cizince, dominantní jsou Albánci a Poláci.

Athény však nejsou jen o antice, což dokazuje třeba Mitrópoli, katedrála z poloviny devatenáctého století, ukrývající ostatky svatého Řehoře. O její stavbu se zasadil král Otto I., jehož sídlem byl neoklasicistní palác dokončený v roce 1843 – vlastně jen krátce po skončení války za nezávislost proti Turkům.

Booking.com