Prodavač (Turecko)
Prodavač (Turecko)

Země, která odpradávna spojuje Evropu a Asii, se spoustou rozličných kultur, které Vás rozhodně zaujmou. Skály i pláže, architektonické skvosty odkazující na slavnou minulost spojenou s osmanskými sultány, přátelští lidé a například i bájná hora Ararat. Tak to vše – a ještě mnohem víc – je dnešní Turecko, seznamte se!

Historickým centrem země je Istanbul (a to i přesto, že dnešní metropole byla promptně přesunuta do Ankary). Se čtrnácti miliony obyvatel jde o největší a nepochybně také o turisticky nejatraktivnější turecké město. Jeho dominantou je Mešita Sultan Ahmed známá více jak Modrá mešita se šesti minarety a modrou výzdobou. Postavena byla počátkem 17. století pro sultána Ahmeda I.

Typickou ukázkou osmanské architektury je ale i Palác Topkapi, který obývalo v jednu dobu až pět tisíc sloužících. Sídlo sultána bylo vskutku impozantní, dalo by se říci – takové město ve městě. Podobně proslulý je i Palác Dolmabahce. Ten už dýchne na návštěvníky skoro pohádkovým dojmem, všude jen zlato, fontány, mešity a prostorná nádvoří. Není divu, že osmanské impérium dovedla tato stavba na pokraj bankrotu.

Hagia Sofia v Istanbulu (Turecko)

Zapomenout nesmíme ani na nejproslulejší stavbu Istanbulu vůbec – Hagii Sofii neboli Chrám Boží Moudrosti, která spatřila světlo světa v šestém století. Původně křesťanská bazilika dlouho sloužila i jako mešita se čtyřmi minarety, díky Mustafu Kemalovi slouží dnes jako muzeum a můžete si ji snadno prohlédnout i zevnitř – ovšem pozor – ten pohled je naprosto úchvatný a není pro slabé povahy. Před touto stavbou se totiž bez dechu zastavili i udatní křižáci.

Za prohlídku stojí v Istanbulu i Tulipánová mešita, kterou nechal v osmnáctém století zbudovat Mustafa III., ale i místní bazary – obrovské trhy – v nichž najdete prakticky cokoliv, na co si jen vzpomenete. Od sušeného ovoce po vyšívané koberce, pro suvenýry je to tu jako dělané. Ovšem, pojďme se podívat i jinam, Turecko není jen Istanbul. A kdo byl pouze a jen tam, viděl duši turecké země jen z jedné strany.

Současným hlavním městem Turecka je pětimilionová Ankara. Tu založili už dávní Frýgové před takřka třemi tisíci lety, celosvětově je známá hlavně díky chovu proslulých angorských koček, ale pozor – své mauzoleum tu má i již zmíněný Mustafa Kemal a turisty zaujme i zdejší historická pevnost, pocházející ze šestnáctého století. Kdo by hledal památku na osmanskou nadvládu, jel by sem zbytečně. Ankara je totiž opravdu moderní město, přesně jak si novátorský Atatürk přál. Panelové domy střídají mešity, jsou tu i chudinské slumy a rozlehlá pole. A máte pravdu, turisté sem zase tolik nejezdí.

Horkovzdušný balón letící nad Kappadokií (Turecko)

Máte radši krásnou přírodu? Tak to se budete cítit dobře třeba v Kappadokii, kraji, který dostal svůj název podle stád divokých koní. Někdejší centrum mocné chetitské říše se nachází na samém východě Turecka, kromě divoké a nespoutané přírody jsou tu zajímavě tvarované skály (homole z cukru nebo komíny, záleží na představivosti) a dokonce i skalní kostely. Doslova a do písmene, jako byste byli uprostřed měsíční krajiny, až tak působivé dokáže být místní prostředí.

A pokud máte v oblibě spíš zdolávání horských masivů, je pro vás Turecko jako stvořené. Pohoří Kačkar na východě Turecka dominuje jedna čtyřtisícovka – Mont Kačkar, zhruba čtyřicet kilometrů odtud se můžete koupat v Černém moři. Ale pozor na vlhké klima, kroupy a déšť, to tu hrozí celý rok, byť pohled na tu přírodní scenérii je jen malou daní za všechna tato utrpení.

Na jihovýchodě Anatolie, tedy pořádný kus odtud směrem na jih, se nachází proslulý skalní masiv Nemrut. Vládce kommagenského království Antiochus I. tu nechal navršit padesát metrů vysokou pohřební mohylu, která je vidět už z velké dálky – a táhne dodnes turisty z celého světa.

Nedaleko vrcholu Nemrut Dagi najdete půlmilionové město Sanliurfa. Zájemci o historii je budou znát pod jménem Edessa, kterou drželi ve své moci nějakou dobu i křižáci. Asi čtyřicet kilometrů daleko je jedna z nejstarších obydlených oblastí dnešního Turecka – Harran, zmiňovaný i v Bibli. Dodnes se tu žije v jakýchsi improvizovaných domech, které připomínají spíš včelí úly než lidská obydlí. A před šesti tisíci lety, kdy sem přišli první osadníci, to bylo asi dost podobné.

Palác Ishak Pasha v Dogubeyazitu na východě Turecka (Turecko)

Zajímavou turistickou atrakcí je i Pamukkale, neboli vlastně hrad z bavlny. Tedy, jde o svah pokrytý bílým travertinem, což je vlastně bílá minerální usazenina – bavlna, sníh, cukr, záleží na fantazii, co Vám to tu bude připomínat, jisté je jen to, že ten kopec je opravdu velký (celých 160 metrů). Asi nikoho nepřekvapí, že tu bývalo už od antických dob lázeňské město. A kde že tento přírodní skvost vlastně hledat? Pamukkale se nachází nedaleko města Denizli.

Patříte mezi milovníky antické architektury? Povinnou zastávkou je pak město Efes na západním pobřeží Turecka. Jsou tu třeba zbytky proslulého Artemidina chrámu nebo Celsovy knihovny, podle pověsti tu pobývala i Máří Magdaléna, poslední roky svého života zde zase strávil proslulý vojevůdce Hannibal. Relativně nedaleko Efesu je město Smyrna (či též nověji Izmir). Najdete tu osmanské mešity z období raného novověku, ale i řadu odkazů na antické Řecko a později i byzantinskou nadvládu.

A to není zdaleka vše, co byste v Turecku měli vidět. Zmiňme se ještě o bájné hoře Ararat, na níž přistál Noe se svou archou. Přímo pod Araratem leží i město Dogubeyazit, které ukrývá jednu architektonickou perlu – palác Ishak Pasha Sarayi. Zbývá už jen jedna otázka – kam se vydat dál? Prakticky hned vedle Araratu je Írán, chcete-li Persie, která ukrývá také mnoho zajímavého…

Booking.com