Fotogalerie Trabzonu, moderního města na pobřeží Černého moře

Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)

Trabzon je turecké město s bohatou historií, které proslulo hlavně jako obchodní stezka, má v současné době na čtvrt milionu obyvatel. Vítá Vás Trabzon, pro historiky známější pod názvem Trapezunt (nebo Trebizond).

V tomto tureckém městě se smísila ortodoxní křesťanská kultura s tou muslimskou a je opravdu na co se dívat. Byzantinský chrámHagia Sophia, pocházející ze třináctého věku, je doplněn takzvanou Fatihovou mešitou, což je vlastně opět přestavěná křesťanská svatyně.

Turisty určitě zaujme i Trabzonská pevnost, kterou založil ve třináctém století císař Alexios II. Trapezuntské císařství ale vystřídala nadvláda muslimů, kteří městu dodali zvláštní orientální lesk. Určitě proto nebude od věci projít si i tamní Trabzonské muzeum, které je nedaleko městského centra a najdeme zde hlavně odkazy na byzantinskou minulost této hornaté lokality.

Trabzon ale není proslulý jen pevností, mešitami a chrámy a muzeem. Najdeme zde přístav, který sloužil tu těm, tu oněm pánům a také Technickou univerzitu, kde se vzdělává nejen mladá turecká elita. Má na co navazovat, v tomto městě se totiž narodil sultán Sulejmán, zvaný Nádherný.

Trabzon byl v minulosti bohatým městem, a to zvláště díky tomu, že zde procházela takzvaná Hedvábná stezka. Tyto drahé látky se tak staly střediskem pro obchod Evropy a dálného Východu, ve městě se to během medievální epochy jen hemžilo benátskými a janovskými dobrodruhy, kteří měli obchod doslova v krvi. Dnes už je Trabzon jen odleskem své někdejší obrovské slávy, ale i přesto stojí alespoň za krátkou návštěvu. Nemusíte navíc přes poměrně nehostinné hory a kopce jako poutníci před několika staletími, město má v současné době svoje vlastní letiště. :-)

Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)
Booking.com