Podzemní cisterna Yerebatan Sarnici v Istanbulu

Podzemní cisterna (Yerebatan Sarnici) v Istanbulu (Turecko)
Podzemní cisterna (Yerebatan Sarnici) v Istanbulu (Turecko)

Istanbul je plný pozoruhodných památek. Kdo by se domníval, že turecké město na rozhraní Evropy a Asie nabídne jen typické mešity a bazary, ten by se však přepočítal. Na své si zde přijdou opravdu všichni turisté, dokonce i ti milující technické pamětihodnosti. Jednou takovou je gigantická podzemní cisterna, v místním dialektu známá jako Yerebatan Sarnici.

Ohromný rezervoár s kapacitou více než osmdesát tisíc kubických metrů slouží již od šestého století našeho letopočtu, kdy ji vystavěli neobyčejně schopní byzantští architekti. Pro návštěvu této nevšední památky není třeba chodit daleko z historického centra, ve skutečnosti se nachází přímo v něm, konkrétně naproti proslulé mešitě Hagia Sofia, tedy přímo ve starobylé čtvrti Sultanahmet. Jak si takovou podzemní cisternu představit? Vskutku, nejedná se o cisternu v tom slova smyslu, jak ho známe dnes.

Hlava Medúzy v podzemní cisterně (Yerebatan Sarnici) v Istanbulu (Turecko)

Jde o sloupovou síň, do které se vstupuje z interiéru poměrně nenápadné, nicméně historicky cenné budovy. Na dně stále spočívá půlmetrová vrstva vody, která sice již neslouží pro užitkové účely, ale najdou v ní úkryt přinejmenším drobné rybky. Turisté se pohybují po vyvýšených můstcích. Atmosféra uvnitř, kterou dotváří neodmyslitelný tlumený přísvit a stíny sloupů na hladině třpytící se tekutiny, působí zvláštním dojem, snad i tak trochu magicky.

Není těžké uvěřit, že na tomto místě kdysi pracovalo bezmála sedm tisícovek otroků, neboť místo si zachovává svého historického ducha i v jednadvacátém století. Před staletími byla voda z této cisterny rozváděna po celém městě, takže obyvatelé mohli ve svých domovech zřídit studny a vytahovat kýble vody přímo z podzemí. Primárním účelem však bylo zásobovat císařský palác. Kde se však všechna ta voda vzala? Neuvěřitelným se jeví fakt, že byla přiváděna až z dalekých, pětadvacet kilometrů vzdálených lesů za využití proslulých římských akvaduktů (v té době byla Konstantinopol součástí římské říše).

Podzemní cisterna (Yerebatan Sarnici) v Istanbulu (Turecko)

Po pádu Konstantinopole se však na tuhle fantastickou možnost zapomnělo, takže pro osmanské dobyvatele bylo opravdovým překvapením zjištění, že suterény mnohých domů skrývají přístup k rezervoáru plnému vody. Cisterna Yerebatan Sarnici představuje jednu z celkem šedesáti cisteren nacházejících se v Istanbulu, z nichž je jako jediná přístupná veřejnosti. Stalo se tak díky rozsáhlé rekonstrukci provedené v osmdesátých letech a od té doby je cisterna doslova magnetem turisty. Když nic jiného, využijí zdejší chladné klima jako příjemný odpočinek od veder a hluku panujících na povrchu.

A ještě dovolte něco málo na závěr: kdo by neznal Dana Browna a jeho romány? Jestliže jste četli poslední bestseller Inferno, pak už budete určitě vědět… a další důvod, proč navštívit cisternu Yerebatan, je na světě.

Booking.com