Kudy kam - Istanbul

Prodavač vody v Istanbulu (Turecko)
Prodavač vody v Istanbulu (Turecko)

„Mekkou“ Turecka je zcela jistě Istanbul. Je také nejlepším příjezdovým místem do země, a tak toto město nesmíte rozhodně vynechat. Je historickým nádherným městem plným památek.

Ubytování v Istanbulu

Výběr ubytování v Istanbulu je jednou z jeho předností. Většina guest-housů je příhodně soustředěna ve čtvrti Sultanahmet v okolí Modré mešity. Výběr je velký, ale je lepší hledat dopoledne, protože zejména v létě večer už bývá dost plno. Při tomhle výběru se nakonec něco vždycky najde. Pokud však někde ještě nemají obsazeno, tak večer zase líp srazíte cenu. Ceny jsou v Istanbulu samozřejmě o něco vyšší než jinde v zemi. Slušný pokoj se pohybuje minimálně kolem 20€. Ceny jsou často uváděny v Eurech, ale platit můžete i přepočtem na liry.

Noble GH20€ za double pokoj s koupelnou, větrákem a snídaní na střeše. (2004)

Med Cezir Hotel25€ za double pokoj (se spol. koupelnou pro 2 pokoje), cena bez snídaně. Pěkný hotel na dobrém místě kousek od Aya Sofye. Výhodou bylo zařízení parkování na parkovišti (jinak placeném). (2005)

Nurosmanye16TR za double pokoj bez koupelny, bez snídaně. Nic moc, vhodný opravdu jen na přespání. (2004)

Velký Bazar v Istanbulu je největší krytý bazar na světě (Turecko)

Doprava v Istanbulu

Centrum města je ve špičkách dost ucpané. Nejlepší je používat městskou hromadnou dopravu, často to může být i rychlejší než taxíky.

Městská doprava

Způsob jízdného na městkou dopravu je pro stejný pro metro, tramvaj i trajekty přes Bospor. Cena za jednu jízdu 1TR-1.5TR. V budce si vždy musíte koupit žeton, který se pak hodíte do turniketu a ten vás pustí dovnitř.

Z/na letiště Atatürk Airport: do centra se z letiště dostanete dobře metrem a pak tramvají za cca :2TR:. Přímo z letiště se dá projít do stanice metra Havaalani. Pojedete směrem na Aksaray, vystoupíte na šesté zastávce Zeytinburnu, (i když ze stanice Aksaray se taky dá přestoupit na tramvaj, ale tady je to jednodušší). U východu z metra se dáte vpravo (následujte značku „Sirkeci …“, pokud se potřebujete zeptat, slovu tramvaj by měli Turci rozumnět). Hned za východem musíte narazit na zastávku tramvaje, která tady má konečnou. Vyjedete směrem na Eminönü. Vystoupíte na zastávce Sultanahmet (hlášení kromě názvu stanice řekne ještě anglicky Blue Mosque), pro Velký Bazar vystupte o 1 zastávku dřív na Cemberlitas.

Metro a tramvaj: Istanbul má dobrou síť metra. Tramvaje jezdí v centru a postupně se trať prodlužuje směrem přes Zlatý roh až k paláci Dolmabahce. Přestoupit z metra na tramvaj lze na stanicích Zeytinburnu a Aksaray. Metro i tramvaje začínají jezdit v šest ráno a končí kolem půlnoci. Metro i tramvaje jezdí pěkné, moderní. Stanice jsou hlášeny celkem srozumitelnou nahrávkou.

Trajekt: na každém břehu je několik přístavišť trajektů, které křižují vody Bosporu. Jezdí celý den od 7:00-21:00, do 22:00 od dubna do října.

Taxi: Istanbulské taxíky mají stejné nešvary jako v mnoha jiných velkoměstech. To znamená pokusy o předražování a tak podobně. Většina míst ve městě je však pohodlně dostupná veřejnou dopravou, takže použití taxíků by nemělo být nutné.

Centrem Istanbulu je čtvrť Sultanahmet (Turecko)

Meziměstská doprava

Autobus: v Istanbulu jsou dvě velká autobusová nádraží, jedno v asijské a druhé v evropské části města. Většina dálkových spojů zastavuje na obou. Vyjíždět je lepší z Esenleru, kde linky začínají a vystoupit při příjezdu v Haremu.

Esenler Otogar – na hlavní autobusové nádraží „otogar“ jezdí metro (stanice Otogar). Z nádraží do centra jeďte metrem do stanice Aksaray. Tady musíte kousek přejít a dostat se k trase tramvaje, nejbližší zastávka se jmenuje Yusufpasa/Aksaray. Jeďte na směr Eminönü a vystupte na zastávce Sultanahmet. Nádraží je obrovské, na první pohled chaotické, ale ve skutečnosti vcelku dobře fungující. Uprostřed jsou obrovské podzemní garáže pro autobusy. Kolem je ve velkém kruhu spousta prodejen všemožných společností. Musíte si to trochu obejít a zmapovat nabídku. Naháněči se vás budou ihned dotazovat kam máte namířeno, ale dejte si čas než kývnete na nabídku. Na většinu míst jezdí více společností, takže se vyplatí zjistit si, kdy odjíždí konkurence.
Harem Otogar – druhé autobusové nádraží leží v asijské části. Nádraží je poblíž trajektového přístaviště přes Bospor do Sultanahmetu. Staví tady všechny autobusy přijíždějící z asijské části země, a pokud potřebujete do centra, tak je lepší vystoupit už tady než čekat až se přes dojedete na Esensler a odtud zase zpátky metrem.

Spojení do:
Göreme: 25TR noční spoj, 11h, 725km
Selçuk: 34TR, noční spoj, 11h
Trabzon: 40TR, noční spoj 18h, 1110km

Vlak: s vlakovými nádražími je to podobné jak u autobusu, jsou dvě v každé části města jedno.
Sirkeci – hlavní vlakové nádraží leží na evropské straně. Sem přijíždí mezinárodní vlaky z Evropy.
Haydarpaşa – druhé vlakové nádraží ležící na asijské straně. Odtud odjíždí vlaky do měst v asijské části Turecka. Před nádražím je terminál trajektů do Sultanahmetu.

Harem, interiér paláce Topkapi (Turecko)

Atrakace v Istanbulu

Zajímavostí má Istanbul mnoho, strávit tu klidně můžete i několik dní. Takže alespoň ty, které můžeme určitě doporučit:

Oblast Sultanahmet

Palác Topkapi: bývalý sultánský palác je od roku 1853 muzeum. Vstupné vyjde celkem na 32TR. Zvlášť se platí za vstup do areálu 12TR, zvlášť za prohlídku interiérů – harém 10TR a klenotnice „treasure“ 10TR (2004). Otevřeno denně 9:00-19:00, v zimě 9:00-17:00, v úterý je zavřeno, harém je přístupný jen 9:30-16:00. Je to nejnavštěvovanější a taky nejdražší turecká památka, ale stojí za to. Harém je prohlídka interiérů komnat sultánovy rodiny. Prohlídka je vedená průvodce a vyráží se každých 30 minut. Pokud je nával (což je v sezónu v Topkapi pořád), jděte si nejdřív vystát frontičku na pořadí prohlídky harému. Klenotnice zahrnuje 4 místnosti s vystavenými artefakty. Některé z nich jsou klenoty nevýslovné ceny. Jedním z nejpůsobivějších jsou třeba trůny sultánů vykládané drahokamy. Uvidíte tady dva největší smaragdy a pátý největší diamant na světě. Prohlídka všeho v Topkapi zabere tak alespoň půl dne. Nejlepší je jít sem ráno, než se objeví největší davy.

Modrá mešita: do modlitebny Modré mešity můžete vstoupit mimo dobu modliteb, na nádvoří pak kdykoliv. Výše vstupného je dobrovolná, ale nějakou částku byste dát měli. Pokud na sobě nemáte vhodný oděv, u vchodu si také můžete půjčit kus látky na zakrytí rukou nebo nohou. Před vstupem do modlitebního sálu si musíte zout boty. Přestože sem chodí hodně turistů, pamatujte, že je to posvátné místo sloužící svému účelu. Neustále jsou zde přítomni modlící se věřící, takže se chovejte se uctivě a tiše. Z prostranství před mešitou můžete každý večer od 1.5. do 30.9. sledovat světelné a zvukové představení, každý den v jiném jazyce (turecky, anglicky, německy, francouzsky).

Aya Sofya: dříve byzantský chrám, pak mešita, dnes muzeum. Vstupné 15TR (2004). Otevřeno denně 9:30-16:30, v pondělí zavřeno. V interiéru chrámu jsou k vidění nádherné byzantské mozaiky. Při vstupu jsou značná bezpečnostní opatření.

Velký Bazar Kapali Çarşi: největší krytý bazar na světě. Otevřeno denně 9:00-17:00, v neděli zavřeno.

Cisterna Yerebatan Saray: cisterna z byzantské doby má působivou atmosféru. Vstupné 10TR (2005). Otevřeno denně 9:00-17:00. Největší zajímavosti jsou dvě hlavy medúz.

Booking.com