Ostrov Büyükada nedaleko Istanbulu

Na ostrov Büyükada se dostanete trajekty, které jezdí v rámci MHD z Istanbulu (Turecko)
Na ostrov Büyükada se dostanete trajekty, které jezdí v rámci MHD z Istanbulu (Turecko)

Na ostrov Büyükada se můžete vydat z asijské i evropské části Istanbulu na odpoledne nebo celý víkend. Na rozdíl od Istanbulu se jedná o klidnou destinaci, kde přes den potkáte maximálně skupinky turistů, ale rozhodně se to nedá srovnat s Istanbulem.

Jméno Büyükada znamená v turečtině velký ostrov, což už napovídá, že se jedná o největší ostrov ze všech tzv. Princových ostrovů. Ostrov obývá cca 7000 stálých obyvatel. Celkem je tu dohromady 9 tzv. Princových ostrovů a všechny leží nedaleko Istanbulu.

Doprava na ostrov Büyükada

Na ostrov Büyükada se dostanete trajektem, který jezdí pravidelně v rámci MHD z Istanbulu z několika míst. Buď z asijské části Istanbulu a to z přístavu v BostancıKartal nebo Maltepe, z evropské části poté z přístavu v Kabataş. Plavba trvá něco málo přes hodinku a trajekty tu jsou docela časté. Nekupují se tu žádné lístky nebo vstupenky, jízdu si můžete zaplatit rovnou z Istanbulkart (popř. žetony), jako všechny jiné dopravní prostředky v rámci MHD.

Samotný ostrov není nikterak rozhlehlý, všude se dostanete pěšky. Auta, skútry nebo jiné pojízdné prostředky tu jsou zcela zakázány. Proto je tu dost populární jízda na kole. Kolo si tudíž můžete půjčit na více místech hned u přístavu na ostrově. Také tu jezdí kočáry s koňmi, takže pokud máte rádi rychlé prohlídky města, vyzkoušejte to. Myslím, že ostrov Büyükada je snad jediné místo, kde byly kočáry s koňmi ponechány, jinde (třeba Antalya) byly již zrušeny.

Aktivity na ostrově Büyükada

Ostrov není nijak rozlehlý, ale i tak je tu co dělat. Pro milovníky plavání a slunění doporučuji vyzkoušet některou z přilehlých pláží. Tím, že ostrov není nijak přeplněný turisty, pláže zejí prázdnotou, turisté se tu maximálně vykoupou a jdou zase dál. Pláže tu jsou menší, ale za to uklizené a moře čisté. Můžete vyzkoušet např. Nakibey Plaj, Eskibag plaji nebo Alman Koyu. O poslední zmíněné pláži mnoho turistů neví, takže je šance, že tam budete zcela sami.

Doporučuji si udělat procházku okolo celého ostrova třeba s vypůjčeným kolem, ale i pěšky se to dá. Můžete navštívit řecký pravoslavný kostel Hagia Yorgi s klášterem ze 6. století. Další velmi zajímavou stavbou je kostel Agios Dimitrios nebo mešita Hamidiye Mosque.

Velmi často tu také můžete zahlédnout rybáře, kteří chytají ryby pro místních restaurací. Restaurace tu tudíž nabízí hlavně ryby a mořské plody, ale i typická turecká jídla nebo čerstvé ovoce a zeleninu.
Tím, že valná většina turistů sem jezdí pouze na jeden den, večery tu jsou krásně klidné. Najdete tu pár hotelů, které nabízí pokoje na víkendy. Ale přes léto doporučuji kempování ve stanu s grilováním.

Ostrov je opravdu velkým kontrastem po návštěvě uspěchaného a přelidněného Istanbulu. Pokud vám tedy v Istanbulu zůstane volný den, nebo třeba jen odpoledne, vydejte se na ostrov Büyükada!

Booking.com