Antalya je oblíbené turecké letovisko

Antalya (Turecko)
Antalya (Turecko)

Jihoturecká Antalya je cílovou destinací mnoha Čechů, kteří sem přes léto jedou na dovolenou. Antalya je fajn destinací jak pro rodiny s dětmi, tak i pro mladé bezdětné páry či seniory.

Doprava do Antalye

Z Prahy či Vídně se přes letní sezonu do Antalye dostanete letecky přímo, což zabere cca 3 hodinky. Z jiných měst či přes zimní sezonu se sem dostanete s přestupem v Istanbulu. Letiště je od centra cca 20 km, takže je možné využít taxi služeb (max. 80 TRY) nebo tzv. havaş.

Antalya je celkem přehledné město, jen je tu trošku problém s MHD. V centru můžete klidně chodit pěšky, ale potom když se chcete dostat do centra nebo do jiné části města, je třeba využít MHD. MHD tu jezdí a měli by jezdit relativně často, ale autobusy jsou dost nespolehlivé. Několikrát se mi stalo, že jsme čekali na zastávce a autobus nikde. Ale místní to nijak moc neřeší, prostě počkají na další spoj Počítejte s tím, že autobusy jsou dost přecpané ráno a odpoledne studenty a pracanty, přes den to není tak strašné.

Aktivity v Antalyi

Antalya je sice rozlehlé město, ale historické centrum je v podstatě na jednom místě. Procházku historickým centrem, tzv. Kaleiçi můžete začít např. u Hadrianovy brány a dála pokračovat útulnými uličkami až k přístavu. Dennodenně se tu konají plavby s muzikou přes den či na západ slunce. Poté můžete dále pokračovat směrem k obchodnímu centru Mark Antalya. Ale ještě, než se vydáte hlavní ulicí, zastavte se na vyhlídkovém místě na celý přístav a okolí. Je tu i výtah, který vás vyveze nahoru. Poté stačí pouze přejít ulici a jste na jedné z hlavním nákupních tříd v Antalyi. Můžete tu nakoupit vše od suvenýrů, oblečení, doplňků, jídla, cukrovinek až po keramické věci nebo koberce. Je tu i mnoho vynikajících restaurací a kaváren, které stojí za návštěvu. A pokud vám nákupy ještě nestačili, zajděte do obchodního centra Mark Antalya, kde je nepřeberné množství jak tureckých, tak i mezinárodních obchodů, které naleznete i v Čechách.

Pláže jsou v Antalyi relativně čisté a uklizené. Nejznámější Konyaaltı či Lara jsou veřejné, ale mnoho hotelů má vlastní soukromé pláže se slunečníky. Pro děti jsou na pláži různé skluzavky nebo trampolíny.

Jestliže vám zbyde třeba den či víkend volný, doporučuji si půjčit auto a projet si okolí Antalye. V Turecku je docela nespolehlivá doprava a vše je daleko, proto raději doporučuji půjčení auta. Za shlédnutí stojí určitě vodopády Düden, které jsou ještě v Antalyi, ale doprava je k nim docela složitá, stejně jako místní akvárium nebo lanovka na Tunek Tepe. Dále třeba Kaş, Kemer, Alanyi nebo Side.

Booking.com