Akdamar – ostrovní arménský kostelík

Kostel Akdamar Kilisesi u města Van (Turecko)
Kostel Akdamar Kilisesi u města Van (Turecko)

V jihovýchodním Turecku najdeme roztroušených mnoho více či méně pobořených malebných arménských kostelíků. Jedním z nich je i Akdamar Kilisesi neboli kostel Svatého kříže, který se však od mnoha ostatních přece jen odlišuje. Nachází se totiž na ostrově ležícím asi 3 kilometry od jižního břehu jezera Van.

Kostel Akdamar Kilisesi u města Van (Turecko)

Kostel byl založen v 9. století jako součást královského dvora malého arménského království Vaspurakan. Král Gagik Artzruni tady postavil také palác a klášter, které se však na rozdíl od kostela nedochovaly. Kostel je krásnou ukázkou arménské architektury. Exteriér kostela je vyzdoben krásnými reliéfy. Zobrazují biblické scény příběhů Davida a Goliáše, Samsona, Adama a Evy, Jonáše a velryby. Velmi pěkně se dochovaly arménské kříže chačkary, připomínající keltské kříže.

Jezero Van Gölu (Turecko)

Náhorní jezero Van Gölü je silně alkalické a proto má svou nádherně jasně modrou barvu. Alkaličnost jezera je způsobena klimatem, které je příčinou rychlého odpařování. Voda je díky tomuto tak trochu mýdlová a místní v ní skutečně mohou prát prádlo. Jezero se nachází ve výšce 1700 m n.m. a vzniklo přehrazením nížinné prohlubně lávovým proudem sopkou Nemrut Daği ležící v blízkosti Tatvanu. Je téměř vnitrozemským mořem, jeho rozloha činí 3738 km2. Hloubka v jezeře dosahuje až 145 metrů. Jeho slaná voda má větší hustotu než moře, takže se při plavání můžete nechat nadnášet.

Kostel Akdamar Kilisesi u města Van (Turecko)

Jezero lemují nádherné a impozantní hory, na jejichž vrcholcích leží celoročně sníh. Změnu klimatu jsme tady pocítili i my. Sanliurfa odtud není zas tak daleko a zatímco tam jsme se málem upekli, tady jsme při odjezdu z Vanu viděli na kolem silnic ležet sníh. Okolí Vanu je divoké a nádherné a stojí za to se tady pár dní zdržet.

Booking.com