Zámek Artstetten - nejkrásnější zámek údolí Wachau

Zámek Artstetten u údolí Wachau (Rakousko)
Zámek Artstetten u údolí Wachau (Rakousko)

Po návštěvě Melku a tamního benediktinského kláštera je načase obdivovat i necelých patnáct kilometrů vzdálený zámek Artstetten, který patří k významným památkám v Rakousku a snad k tomu nejzajímavějšímu co může údolí Wachau nabídnout.

Artstetten vypadá, jako by byl opravdu z pohádky, a to nejen díky sedmeru cibulovitých věží. Poprvé je tento zámek zmíněn v historických pramenech na začátku druhé poloviny třináctého století, od té doby ale prošel několika různými přestavbami, vždy podle stávající architektonické módy a změnil několikrát i majitele. Od devatenáctého století má Artstetten v držení dynastie rakouských císařů (v roce 1823 jej totiž odkoupil císař František I.) a jejich rodin, kteří zdejší zámek využívali jako letní sídlo.

Zámek Artstetten nejvíce proslavil arcivévoda František Ferdinand, který si zdejší krajinu spolu se svou ženou Žofií velice zamiloval a často se zde zdržoval. Po tragickém osudu, který tuto dvojici potkal, našla místo posledního odpočinku právě ve zdejší kryptě. Pokud zavítáte na Artstetten, nesmíte zapomenout navštívit muzeum věnované této významné osobnosti světových dějin.

Při prohlídce Artstettenu nás určitě zaujme i gotický kostel Sv. Jakuba Většího, který se nachází na východní straně zámku a připomíná dobu, kdy nebyl Artstetten ještě velkolepým renesančním šlechtickým sídlem, nýbrž „pouze“ gotickým hradem. A pokud vás zláká i procházka kolem zámku, můžete se projít příjemně vyhlížejícím parkem, kde najdete zajímavě vypadající moderní plastiky.

V dnešní době se na Artstettenu kromě občasných svatebních obřadů konají například jazzové koncerty. Přímo v interiéru zámku pak můžete navštívit i obrazovou galerii, kde je představen Artstetten na uměleckých malbách nebo starých černobílých fotografiích.

A na závěr jedna zajímavost. Věděli jste, že je zámek Artstetten vyobrazen i na jedné minci? Rakouská národní banka jej totiž nechala razit na mince v nominální hodnotě deseti eur.

Aktualizace 28.10.2020
Booking.com