Tajemný hrad Hohenwerfen

Hrad Hohenwerfen (Rakousko)
Hrad Hohenwerfen (Rakousko)

Ať už patříte mezi sportovní typy turistů, nebo při svých prázdninových toulkách upřednostňujete poklidné poznávání místních pamětihodností, můžete se takřka spolehnout, že v Rakousku si přijdete na své za každých okolností. Tato země, která blíže Česku už ani ležet nemůže, nabízí totiž od všeho trochu – vysoké hry, panenskou přírodu, překrásná ledovcová jezera, romantické výhledy na krajinu plnou malebných městeček jako z pohádky a samozřejmě historii, která stojí za to. Poznat Rakousko během krátkých letních prázdnin je nemožné, ale můžeme každopádně začít.          

A aby to byl začátek zajímavý a poněkud tajemný, dopřejme si tentokrát návštěvu hradu Hohenwerfen: nedobytné pevnosti tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným městem nedaleko Salcburku. Tato obec, kterou dnes obývá tři tisíce stálých obyvatel, byla založena až po vystavění onoho hradu – původně sloužila jako jednoduchá osada, postupně se však začala rozrůstat. První zmínky o hradu Hohenwerfen kladou historikové do roku 1057, kdy tehdejší salcburský arcibiskup Gebhar rozhodl o jeho výstavbě v rámci snahy o upevnění své mocenské pozice. Salzburské opatství si hrad udrželo ve svém vlastnictví několik staletí, než v roce 1816 po Vídeňském kongresu připadl Rakouskému císařství.  

Dnes se jedná o významnou turistickou památku, a to nejen díky své bohaté historii – zaujme nás především umístění hradu a jeho malebné okolí. Hrad Hohenwerfen se tyčí na vysoké hoře, je obklopen hustými lesy a při panoramatickém pohledu na něj nás automaticky napadne, že dobýt ho musela být v minulosti skutečná výzva. Až i vy zdoláte cestu po úbočí strmé skály a pokocháte se nádherným výhledem, zaměřte svou pozornost na další pamětihodnosti ležící v blízkém okolí hradu a obce Werfen. Mimo jiné zde můžete navštívit největší ledovou jeskyni na světě s krkolomným názvem Eisriesenwelt.

Pokud cestujete v této oblasti zajeďte se podívat i do kouzellného městečka Hallstatt, které je vklíněno mezi skaliska a jezero Hallstatter See. Hallstatt je pravděpodobně nejfotogeničtější městečko v Rakousku.

Booking.com