Vesnička Ossiach a jazero Ossiacher See

Ossiach a jazero Ossiacher See (Rakousko)
Ossiach a jazero Ossiacher See (Rakousko)

Pokud budou třeba během letní dovolené mířit vaše kroky do VillachuRakousku, určitě není od věci opomenout alespoň krátký výlet do nedalekého Ossiachu. Nevelká obec ležící nedaleko hranic se Slovinskem a Itálií, na východním břehu stejnojmenného jezera, má pouze sedm stovek stálých obyvatel, je ale turisticky vysoce frekventovanou lokalitou. Údajně zde turisté stráví ročně v součtu dohromady až na dva miliony nocí.

A kdo není zavilý lyžař, může si zaplavat. V létě zde teplota vody dosahuje až hranice pětadvaceti stupňů Celsia a voda je velice čistá. Pokud budete mít štěstí, můžete při potápění potkat a pozdravit se s typicky českými rybami, jako je okoun, kapr nebo lín. :-) Ne nadarmo má Ossiach ve svém znaku hned tři ryby…

Ossiach a jazero Ossiacher See (Rakousko)

Nedaleké jezero Ossiacher See je vzdálené asi osm kilometrů od města Villachu a jedná se o jednu z nejrozlehlejších vodních ploch Tyrolska, hned po Wörtherském a Millstatterském jezeru. Délka jedenácti kilometrů a průměrná šířka 1,7 kilometru, plocha deset kilometrů čtverečních, maximální hloubka 52 metrů. Co vy na to? To jsou docela zajímavá čísla, zvláště když přihlédneme k tomu, že se v jezeře dá opravdu pohodlně koupat.

Blízká hora Gerlitzen, která se ční do takřka dvou tisíc metrů nadmořské výšky, nabízí skvělé možnosti hlavně pro lyžaře. Romanticky založené určitě zaujme nádherná horská krajina všude kolem…

Opatství v Ossiachu bylo založeno přibližně kolem roku 1000, první zmínka o místním klášteru pochází z listiny z roku 1028, na jejímž základě se zde usazuje benediktinský řád. Opatství se v žebříčku důležitosti šplhalo v průběhu let stále výše, a to až do doby, než je zrušil svým výnosem v roce 1783 císař Josef II. Venkovská oblast v okolí kláštera spadala od té doby pod sousední vísku Steindorf a trvalé osídlení se v obci Ossiach datuje opět až od roku 1904, kdy sem přicházejí noví obyvatelé.

Ossiach a jazero Ossiacher See (Rakousko)

Dnes je ossiachský kostel známý i díky hudebnímu festivalu klasické hudby Carinthischer Sommer, které se zde koná vždy během letních měsíců. Své poslední představení zde měl 29. června 1969 i známý pianista Wilhelm Backhaus.

Navštívit můžete i tamní malebný hřbitov, který je určitě stejně zajímavé navštívit jako třeba Židovský hřbitov v Třebíči.

V nedaleké vísce Tauern můžete navštívit také Kapli klidu, která je poprvé zmíněná v pramenech v roce 1290. Na začátku 16. věku byla přestavěna v pozdně gotickém slohu a později získala i vybavení v barokním hávu, do kterého se oblékla na začátku 17. století. Tyto změny jsou patrné zejména na hlavním oltáři.

Ubytovací možnosti jsou v Ossiachu opravdu náramné, najdete zde hned několik hotelů se zajímavými cenami i pro tuzemského turistu. Samozřejmostí je i předchozí online rezervace. Tak proč tu nestrávit třeba příjemný srpnový týden? Můžete si užít i výlety do přírody, která je zde velmi podobná jako v okolí některých moravských měst a nedočkala se destrukce lidskou civilizací. Ale pozor, vezměte si pořádné boty, protože vás v takovém případě čeká nejeden náročný výšlap. Ovšem netřeba dodávat, že ten výhled opravdu stojí za to! Zde se můžete podívat na další fotky jezera Ossiacher See a vesničky Ossiach.

Booking.com