Starověká rákosová loď na cestě za dobrodružstvím
Saský experimentální archeolog, Dominique Görlitz, je přesvědčený, že už v antické době existovala obchodní cesta z Černého přes Středozemní moře až do Egypta.
Nelenil a spolu se svým dvacetihlavým týmem a s bolivíjským indiánem začal v bulharském Beloslavu stavět loď bez motoru a bez jediného hřebíku. Jako materiál zvolil rákos, který nechal dovézt přímo z Bolívie.
Rákosovou loď nazvanou Abora IV. stavěl Görlitz a jeho tým den co den, noc co noc a po dvanácti týdnech usilovné práce je dílo na světě.
Loď je dlouhá 14 m a široká 3,9 m. Na suchu vážila 12 t, na vodě se nasákla vodou a je těžká neuvěřitelných 30t. Tahle krásná rákosová várka se jmenuje Abora IV. a vypluje na moře z Beloslavu přes turecký Istanbul, řecký Limnos, Melos, Santorini, Krétu, až do Larnaky na Kypru. Dokáže odolat vlnám, které mohou dosahovat až metrových výšek? Dokáže uhýbat nákladním lodím a manévrovat podél pobřežích? Jak se posádka bude motivovat a neupadne do hádek a nešvarů?
Je to cesta na dlouhou trať, tak jako byli i předchozí Dominiquiovy cesty s loďmi Abora I., Abora II., Abora III. Poslední dobrodružství z roku 2017 z New Yorku na Azorské ostrovy bylo plné napětí, i tak loď nedorazila do cíle. Görlitzovy padaly překážky z nebe jako nepřející hrůzostrašný sen. Na 12 000 km cestě začala kratší rákosová loď hnít jako staré jablko a tím se rozpadala jako potápějící várka, pak přišla obrovská bouře, zlomily se podpůrná prkna, docházelo jídlo i pití a bouře přinesla vlny, které sahaly až do dechberoucích 10m. Posádka byla nucena svou cestu vzdát, ale nenechala se odstrašit od dalšího pokusu.
„Teď probíhají zatěžkávací zkoušky a testy, pokud všechno poběží jako na drátku a budeme mít dobrý vítr, vyrazíme 10.srpna,“ sdělil Peter po slavnostním spuštění lodě na vodu za doprovodu tradičního bulharského tanečního představení. Peter je nejstarším členem posádky a velkým přítelem Görlitze.
Abora IV. s sebou poveze nejen partu nadšenců, ale i 600l vody, chleby, konzervy, ovoce, zeleninu, vločky, technické vybavení jako gps, magnetické a elektronické kompasy, satelitní telefon a hlavně urpurnou touhu doplout do cíle. Díky technice by loď měla lépe odolávat přírodním nástrahám, efektivněji reagovat na předpověď počasí, lodní dopravu a tím psychicky podporovat náladu i atmosféru posádky.
Nezbývá než držet pěsti pro štěstí a popřát šťastnou plavbu.
Šárka Vacková | 6.8.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
6,8°C
|
Předpověď počasí |