Egypt – recenze zajímavých míst v zemi faraónů

Egypt - recenze zajímavých míst
Egypt - recenze zajímavých míst

Není snad jiná země, která by se dala k Egyptu přirovnat. Je asi vůbec nejstarší turistickou destinací, cestovatelé sem jezdí obdivovat památky už od dob starověku. Ze všech stran tady na vás dýchne monumentální historie. Egypt je především zemí nádherných a impozantních památek, ale také zemí úžasných pouští a jedinečného podmořského světa. Nejsou tady však jen faraónské památky, ale Egypt je zemí mešit, různorodých bazarů a přátelských lidí. Pro většinu lidí je Egypt jen místem pobytové dovolené v letoviscích vSharm El Sheikhu, Dahabu nebo Hurgadě. Občasné výlety do Luxoru nebo Káhiry jen těžko můžou přiblížit atmosféru této země. Na stránkách našeho webu Desperado.cz najdete řadu recenzí a informací, které popisují nejzajímavější místa Egyptu.Musím přiznat, že jsme do Egypta odjížděli tak trochu s nejasným cestovatelským očekáváním, protože co nového člověk může objevit na notoricky známých a již stokrát v knihách a dokumentech viděných pyramidách a chrámech. Egypt nás však naprosto uchvátil a tato cesta se zařadila mezi ty nejlepší, jaké jsme kdy podnikli.

Egypťané mají opravdu štěstí, že jim jejich předkové zanechali tak skvělé poklady, které jsou dnes hotovým zlatým dolem turistiky. Jeho památky patří k nevýznamnějším a nejznámějším kulturnímu dědictví lidstva. Tím nejčastěji navštěvovaným je samozřejmě impozantní dědictví starých faraónů, za které musí nejspíš dodnes děkovat staroegyptským bohům. Koneckonců tahle země ještě nejspíš stále nevydala všechna svá tajemství a na archeology stále ještě čekají pod nánosy písku nové objevy.

Nejslavnější egyptské památky snad ani není potřeba představovat. O pyramidách už slyšel určitě každý. Každá publikace o divech světa obsahuje hned několik egyptských monumentů. Pyramidy v Gíze jsou snad nejznámějším symbolem Egypta a místem, kam prostě musí každý návštěvník. Postůjte ve stínu těchto monumentálních staveb a vychutnejte atmosféru místa, které přetrvalo již několik tisíciletí. V okolí Káhiry jsou však ještě další pyramidy. Návštěva Sakkáry s nejstarší pyramidou na světě, nebo pyramid vDahšúru, které nejsou tak přetíženy návštěvníky, na vás zcela jistě zapůsobí.

Egypt - recenze zajímavých míst

I Káhira je sama o sobě místem, jehož objevováním můžete strávit několik dnů. Toulejte se uličkami bazaru Chán el Chalílí v islámské Káhiře a dejte si čaj v známé kavárně Fišáwí. Zážitkem je návštěva velbloudího trhu v Birqáši nedaleko Káhiry.

Na jihu zase čeká Luxor se svým památkami. Obdivujte monumentální chrám v Karnaku a samozřejmě faraónské hrobky v Údolí králůa Údolí královen. Dál nahoru po Nilu se můžete vypravit do Asuánu. Tady si dopřejte výlet po majestátním Nilu na některé s mnoha bílých felúk. Z Asuánu se také dostanete na ty nejúžasnější egyptské chrámy v Abú Simbelu.

To nejúžasnější jsou tady však pouště. Byli jsme na třech různých místech a pokaždé to byla úplně jiná poušť. Určitě si zkuste přenocovat v poušti, takovou noční oblohu nikde jinde neuvidíte. Tím nejnádhernějším místem v celém Egyptě se pro nás jednoznačně stala Bílá poušť. Vápencové útvary vybroušené větrem do bizarních tvarů jsou nejkrásnější při svítání. Opakem Bílé pouště je pochmurná Černá poušť, které evokuje atmosféru nějakého předpeklí. V poušti v okolí oázy Siwa se zase s vámi bude džíp prohánět na písečných dunách. Na Sinajské poušti si můžete prolézt nádhernými skalisky Bílého a Barevného kaňonu.

Egypt - recenze zajímavých míst

Okruh Západních oáz je každopádně tím nejzajímavějším z celého Egypta, nejen kvůli pouštím, ale také kvůli samotným oázám. Každá z nich je také úplně jiná. Z oáz je jednoznačně nejkrásnější odlehlá Siwa. Můžete tady strávit hned několik dnů procházkami a výlety po okolí. Bahríja je tak trochu díra a Farafra ještě větší. Když tady však chvíli pobudete, objevíte půvab těchto malých komunit. Dachlaje naopak větší oázou zahrnující město Mút a několik vesnic, včetně Al-Kasru s působivou středověkou hliněnou citadelou. Charga je největší z oáz a je už rozvinutým městem.

Egypt - recenze zajímavých míst

Pokud máte už dost památek, vydejte se na pobřeží Rudého moře do některého z plážových letovisek. Doporučit můžeme určitěDahab, který je nesmírně pohodovým místem. Turistická letoviska jako Sharm nebo Hurghada jsou zájezdovými turisty přecpanými „umělými“ městy, které se moc Egyptu nepodobají.

Egypťané jsou příjemným a pohostinným národem. Je pravdou, že je to tady tak trochu „bakšišárna“, ale upřímně řečeno, čekali jsme to mnohem horší. Dohazovačům a prodejcům suvenýrů, voňavek apod. je lepší (nebo spíš levnější) se vyhnout. Pokud se však dostanete mezi obyčejné lidi, setkáte se zvlášť u mladých lidí, s živým zájmem o svou osobu.

Egypt - recenze zajímavých míst

Cestování po Egyptě je pro turisty pohodové, bezproblémové a vcelku levné. Jedinou položkou, která vám prožene kapsy, zato však pořádně, je vstupné do památek, zvlášť při jejich nepřeberném počtu. Egypt je dnes již poměrně moderní zemí, s docela dobře fungující turistickou infrastrukturou. Někdy se říká, že individuální cestování Egyptem je problematické nebo dokonce obtížné, ale není to vůbec žádná pravda. Egypt je plný batůžkářů na cestách.

Historické a přírodní bohatství dělá z Egypta nejúžasnější turistickou destinaci. Najdete tady prostě všechno možné. Pláže, mešity, pouště, hrobky, skály, kláštery, bazary, chrámy, čajovny, palmové háje, velbloudy, pyramidy. Egypt je zkrátka zemí, kterou prostě musíte vidět.

 

Booking.com