Bílá poušť - nádhera k neuvěření

Bílá poušť (Egypt)
Bílá poušť (Egypt)

Projíždíme krajinou směrem od Černé pouště a za lokalitou Aqabat se krajina najednou zcela změní. Rozeklané skály najednou přejdou v něco naprosto fantastického. Všude kolem jsou podivuhodné formace ze zářivé sněhobílé křídové horniny. Skoro nevíme, kam se podívat dříve. Jsme na tom skutečně nejkrásnějším místě v Egyptě. Ten, kdo na vlastní oči jednou spatřil Bílou poušť bude určitě souhlasit, že je to nejspíš také jedno z nejnádhernějších míst na světě.

Bílé křídové monolity vybrousil vítr do neskutečně bizarních tvarů. Při troše fantazie v nich můžete rozpoznat hřib, velblouda, jestřába nebo cokoliv jiného vás napadne. Tahle úchvatná krajina asi nikdy nemůže začít nudit.

Bílá poušť neboli Sahar el Beida se nachází v Západní poušti asi 40 kilometrů od oázy Farafra cestou od oázy Bahríja. Dostanete se sem po tzv. „Pouštní silnici“ vedoucí z Káhiry do Luxoru přes všechny Západní oázy. Ty nejzajímavější místa jsou dokonce nedaleko silnice, takže se sem dá dostat i bez průvodce. Pronajmout si auto s průvodcem je však mnohem lepší, protože se dostanete hloub do pouště a vezme vás na ta nejzajímavější místa. Můžete tady pak zůstat do západu slunce nebo i přes noc.

Bílá poušť (Egypt)

V každou denní dobu má poušť jinou barvu. Přes den září sněhově bílou, při západu slunce mají monolity barvu narůžovělou a za rozbřesku zlatavou. V některých vypadá skoro arkticky, připadáte si jako na ledu. Nejhezčí je ale pozorovat tady právě západ a východ slunce. Krajina úžasných bílých formací se vám před očima postupně mění a hraje různými barvami.

Právě z tohoto důvodu se vyplatí v poušti přenocovat. Noc v poušti zahrnuje většina výletů s místními průvodci. My jsme projížděliBílou pouští cestou z Bahríje po ránu stráveném v Černé poušti. Odpoledne s naším řidičem Ahmetem projíždíme různými částmi Bílé pouště. Její první formace začínají asi 20 km od Farafry. Průvodci rozlišují tzv. Starou a Novou poušť. Nová poušť se nachází více směrem na východ.

Bílá poušť (Egypt)

Každá část Bílé pouště je jiná. Někde se skládá z jednotlivých ohromných samostatných bloků. Jinde je krajina posetá nízkými formacemi podobnými lesu hříbků. V další části zase leží rozlehlá rovná skaliska podobná arktické pláni. Jednou ze zajímavostí je široko daleko jediný strom. Tzv. El Santa je strom rostoucí osamoceně v poušti a zastavuje tady většina průvodců.

Bílá poušť je určitým dokladem „inflace památek“ v Egyptě. Všude jinde by něco takového bylo nejvyhlášenější atrakcí. Jinde by oblast byla přísně chráněná a turisté by mohli chodit jen po vyznačených pěšinkách. Jsme ale v Egyptě a tady je všechno jinak. I když byla konečně nedávno Bílá poušť vyhlášena alespoň národním parkem, pro její ochranu se toho zatím příliš nedělá. Mezi nádhernými skalisky rejdí terénní auta a pod zákrytem těch největších přenocovávají turisté. Místní průvodci živící se turistickým ruchem na budoucnost příliš nemyslí. Bílá hornina je ale velmi křehká a tak je otázkou jak dlouho tady tahle nádhera vydrží.

Snad je to také její určitou horší dostupností, je přece jen dost vzdálená od nejturističtějších míst a jezdí sem jen výpravy zaměřené na oázy a poušť. Postupně sem však přijíždí stále více turistů a v sezónu jsou nějací nocležníci téměř pod každým větším monolitovým hřibem, což pocit samoty trochu ruší.

Bílá poušť (Egypt)

Většina nejzajímavějších míst se nachází poblíž sebe a není to daleko od hlavní silnice. Na druhé straně cesty jsou bílé kaňony z křídových monolitů tzv. inselbergy. Sem příliš aut s turisty nezajíždí a tak si tady užijete přece jen jistý pocit osamění. My nakonec zajíždíme daleko za ostatní skupinky, protože vzhledem k našemu neustálému focení a natáčení přijíždíme na místo nocování jako jedni z posledních. Ahmet musí ujíždět pěkně hluboko do pouště než najde vhodné místo k přenocování.

Bílá poušť (Egypt)

Noc v Bílé poušti je naprosto skvělým zážitkem, který můžeme každému jen doporučit. Je to ale asi poprvé v životě, co máme při stanování v přírodě s sebou i vlastního kuchaře. Zatímco obdivujeme tmavnoucí poušť, Ahmet postavil kolem auta přístřešek a vaří k večeři kuře. Každé auto s sebou veze vesměs stejné vybavení. Dřevo na oheň, stany na přespání a přístřešek, který se připevní k autu. V noci je na konci prosince poměrně chladno, jen pár stupňů nad nulou. Zítra je Silvestr a většina agentur tady bude pořádat monstr akce pro turisty v poušti. Dnes ale máme tuto část pouště ještě víceméně pro sebe.

Bílá poušť (Egypt)

Ráno si samozřejmě přivstáváme na východ slunce. Kolem stanu rozeznávám stopy pouštní lišky. S vycházejícím sluncem se probarvuje okolní krajina a my se pomalu rozehříváme v ranních paprscích. Snídani vynecháváme a namísto ní se ještě trochu necháváme čas na poslední rozloučení s Bílou pouští, než nás Ahmet vysadí na okraji oázy Farafra. Ahmet byl fajn a tak mu necháváme vcelku slušné spropitné, a také proto, že si o žádné neřekl.

Bílá poušť (Egypt)
Nakonec neuplyne ani pár hodin a jsme v Bílé poušti zase zpátky. Nedalo nám to a rozhodli jsme se ještě zůstat další den. Najímáme na zbytek dne ve Farafře auto s místním berberským průvodcem, který nás i se svým malým synkem bere zase na jiná místa pouště kolem Farafry. Mimochodem odpoledne na nás zvesela troubí náš včerejší řidič Ahmet s jeho novou partou turistů, který téměř nemůže věřit vlastním očím, kde jsme se tady opět vzali. Ale je to prostě tak, tohle místo nás opravdu dostalo.

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře
Booking.com