Hrad Lukov nedaleko Zlína

Zřícenina hradu Lukov u Zlína (Česká republika)
Zřícenina hradu Lukov u Zlína (Česká republika)

Zhruba tři kilometry od malé obce Lukov ve zlínském kraji se nachází zřícenina, která byla svého času významným hradem. Dnes je díky usilovné práci nadšených dobrovolníků hrad Lukov opět významnou památkou pro Česko, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Ačkoliv první písemné záznamy o hradu pochází až z roku 1332, archeologický průzkum prokázal, že nejstarší části hradu pochází z poloviny století třináctého. Majitelé se často střídali a hrad se dokonce ocitl v zástavě. Z ní jej vykoupil král Karel IV. Hrad byl ale poté králem prodán rodu Šternberků. V polovině šestnáctého století byl hrad prodán šlechticům z Landeka a následně připadl díky sňatku Albrechtu z Valdštejna.

Ve třicetileté válce byl Lukov obsazen loupeživými Švédy, kteří ho při svém odchodu nejen vykradl, ale ještě i zapálil. Později se hrad dostal do vlastnictví rodu Seilernů, kteří na něm zřídili kanceláře. Koncem 18. století už se jim ale údržba přestala finančně vyplácet. Proto ponechali hrad svému osudu. Lidé ho bez povšimnutí rozebírali na stavební materiál.

Teprve koncem 20. století se začalo reálně uvažovat o záchraně tohoto hradu. Roku 1983 byl proveden rozsáhlý archeologický průzkum a o pouhé čtyři roky později začala dobrovolnická záchrana, kterou řídí Hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu. Díky jejich usilovné práci je hrad Lukov nyní vyhledávanou památkou, která je hojně navštěvována nejen jednotlivci, ale i celými školními skupinami, pro které je připraveno mnoho naučných programů nejrůznějšího zaměření. Je zde i možnost komentované prohlídky. Vstupné stojí pár korun a součástí hradu jsou také expozice ukazující rekonstrukci.

V blízkém okolí hradu můžeme doporučit i další zastávky. Jenom 3 kilometry od Lukova je Zoologická zahrada Lešná (ZOO Zlín), která je považována za jednu z nejlepších ZOO v Česku. Zajímat by vás také mohl hrad Malenovice nedaleko Zlína, který je nádhernou ukázkou kombinace hned tří stavebních slohů, ale také zámek Vizovice.

Booking.com