Dahšúr - první pravá pyramida
Pokud si chcete v klidu vychutnat atmosféru velkých pyramid určitě zamiřte do Dahšúru. Na rozdíl od pyramidových komplexů v Gízenebo Sakkáře tuto památku hromadné zájezdy příliš nenavštěvují. Stejně tak velbloudáři a další prodavači tretek se tady zatím nezabydleli. Přitom pyramidy v Dahšúru jsou jedny z nejpůsobivějších v Egyptě a jsou mimořádně významnými z pohledu historie stavby pyramid. Dostat se veřejnou dopravou do Dahšúru je trochu problém, takže nejlepší je zajet si sem taxíkem, třeba v rámci celodenní výpravy po okolí Káhiry.
Naleziště leží asi 10 kilometrů jižně od Sakkáry a bylo otevřeno pro veřejnost teprve roku 1996, do té doby bylo nepřístupnou vojenskou zónou. Policejně střeženo je však stejně jako ostatní památky doposud. Policisté na služebních velbloudech tak možná budou skoro jedinými, které tady potkáte. Stejně jako jinde si ale i tady přivydělávají bakšišařením. My se stativem jsme byli hned jasným cílem. Lístek na stativ se u vstupu koupit nedal a policisté si hned přišli pro bakšiš.
Celé pyramidové pole je dlouhé 3.5 kilometru a nejsevernější pyramidy leží jen 2 kilometry vzdušnou čarou od posledních staveb vSakkáře. Původně tady bylo celkem 11 pyramid, pocházejících ze dvou období. Ty mladší situované východním směrem jsou z dobyStřední říše (1991-1790 př.n.l.), které bylo obdobím obrody stavby pyramid. Za zmínku stojí však jen tzv. Černá pyramida postavená s tmavých materiálů jako bazalt a nepálené cihly. Postavil si ji Amenhetep III., který však byl nakonec pohřeben v jiné pyramidě veFajjúmu. Další pyramidy tohoto období jsou poměrně malé a jejich pozůstatky jsou v dosti špatném stavu.
Největší dominantou naleziště jsou dvě pyramidy Staré říše Lomená pyramida a Červená pyramida. Tyto pyramidy tvoří vývojové spojení mezi stupňovitou pyramidou v Sakkáře a pyramidami v Gíze. Postavit je nechal zakladatel 4. dynastie faraon Snofru. Odborníci dodnes spekulují proč si jeden faraón dal postavit dvě pyramidy na jednom místě, což je dost neobvyklé. A není to jediná záhada těchto pyramid. Faraon Snofru panující v letech 2613-2588 př.n.l. byl otcem Cheopse, stavitele známé pyramidy v Gíze. Snofru postavil ještě další pyramidu v Majdunu a je pokládán za největšího stavitele pyramid.
Lomená pyramida je asi nejzáhadnější pyramidou v Egyptě a je nejstarší pyramidou tohoto typu. Je to velmi zvláštní pyramida a je vůbec první pyramidou, která nebyla stavěna jako stupňovitá. Kdyby byla dokončena podle původního plánovaného sklonu, byla by největší egyptskou pyramidou. Po tři čtvrtiny své výšky se zvedá strměji než Červená pyramida nebo pyramidy v Gíze, poté se ale úhel neočekávaně zužuje. Stavba této pyramidy byla hledáním způsobu a prvním pokusem jak postavit pravou pyramidu. Dnes bychom řekli, že šlo o změnu technologie. Právě z tohoto důvodu bývá Lomená pyramida považována za nejstarší pravou pyramidu.
Pyramida byla plánována velkolepě, ale v průběhu stavby zhruba v polovině své výšky začala jevit známky nestability, klenba se zřejmě začala hroutit. Stavitelé se zřejmě z tohoto důvodu rozhodli odlehčit stavbu zmenšením úklonu stran. Toto rozhodnutí dalo pyramidě její poněkud neobvyklý tvar a zřejmě ji také zachránilo před předčasnou zkázou. A tak je pyramida o 23.5 metru nižší než měla původně být, přesto je však v pořadí velikosti pyramid na pěkném čtvrtém místě. Pyramida má také další neobvyklost, a to dva vchody. Důvod není znám, ale možná souvisí s problémy se statikou. Její vnitřek bohužel veřejnosti není přístupný.
Lomená pyramida je jednou z nejkrásnějších pyramid, protože její vápencové obložení zůstalo převážně zachováno. Unikla tak osudu všech ostatních pyramid, ze kterých bylo v průběhu časů odstraněno. Její tvar toto ale zřejmě znemožňoval a tak je dnes jedinou pyramidou, která nám dává představu jak asi tyto monumentální stavby původně vypadaly.
Druhou z monumentálních staveb Dahšúru je Červená pyramida, která byla konečně skutečně pravou pyramidou. Její stěny jsou již kolmé a proto je z tohoto úhlu pohledu považována za nejstarší pravou pyramidu. Lomená pyramida je jejím raným předchůdcem a stavitelé poučeni z chyb při její konstrukci postavili Červenou pyramidu. Název pochází od barvy vápence, ze kterého byla postavena. V této pyramidě nakonec nebyl pohřben nikdo, její stavitel Snofru byl pohřben v Lomené pyramidě.
Zvědaví návštěvníci se mohou podívat do jejího vnitřku, vchod se nachází dost vysoko nad zemí, takže je potřeba si necelých 30 metrů zašplhat po pyramidě. Červená pyramida je druhou největší pyramidou v Egyptě, předčí ji jen pyramida Snofruova následníkaCheopse.
Irena Hrušková | 12.7.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
24,0°C
|
Předpověď počasí |